Tech hvg.hu 2022. október. 07. 18:03

Egy új kutatás szerint a Hold valójában „csettintésre” alakult ki

A Föld öreg szomszédja, a Hold több milliárd éves, de lehetséges, hogy a kialakulásával kapcsolatos eddigi elméletek hibásak.

Egy új, a Durham Egyetem által csak most bemutatott kutatási anyag szerint bolygónk szomszédja, a Hold lényegesen gyorsabban, tulajdonképpen azonnal létrejöhetett, hogy egy masszív, a Marssal megegyező égitest belecsapódott a Földbe – írta a Space.com.

A lap rámutatott: a Hold kialakulásával kapcsolatos elméletek egyike, hogy az égitestet az úgynevezett „Theia”, a fent már említett objektum hozta létre. Méghozzá úgy, hogy a becsapódás következtében egy törmelékmező alakult ki a Föld körül, ami végül – igen hosszú idő múltán – egy nagyobb égitestté állt össze. Vagyis: a Holddá.

Egy titokzatos erő miatt többször is egy tóhoz hasonlóan hullámzott az egész galaxisunk

Csillagászok szerint egy törpegalaxis legalább kétszer találkozott a Tejútrendszerrel, az „ütközés" pedig ahhoz hasonló eseményeket generált, mint amikor kavicsot dobunk egy tóba.

Ez az elmélet azonban téves lehet – írták a Durham Egyetem kutatói közleményükben, amiben egy szimuláció segítségével kapott adatokat is bemutatnak. Ez az objektum becsapódásának különféle aspektusait vizsgálta. Az eredmények azt mutatták, hogy az esemény nagy valószínűséggel

nem hozott létre törmelékkorongot, ehelyett egy nagyobb égitest azonnal Föld körüli pályára állt. Ami aztán elnyerte a mai formáját.

A kutatók szerint a Hold összetétele valójában nem sokban különbözik a Földétől, és ugyanezt erősíti az Apollo-küldetés űrhajósai által visszahozott holdkőzetek izotóp-összetételének a vizsgálata is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.