A műholdat Dél-Korea építi, négy másikkal együtt, amelyeket szintén pályára állítanának. A műveletben Elon Musk cége nyújt segítséget.
Dél-Korea nemzetvédelmi okokból kémműholdat állít pályára az elkövetkező hónapokban – írta meg az Interesting Engineering szöuli források alapján. A műveletet ugyanakkor nem ők, hanem Elon Musk űripari cége, a SpaceX bonyolítja le. A vállalat egy Falcon-9-es hordozórakétán viszi fel a szerkezetet, amit a megállapodás értelmében 2023 végéig kell elvégezniük.
A műholdat teljes egészében Dél-Korea, illetve a Korea Aerospace Research Institute tervezte és fejlesztette. A szervezet 2025-ig további négy ilyen berendezést szeretne megépíteni és üzembe helyezni az űrben. Ezeket szintén a SpaceX állíthatja majd pályára. Az indítás minden esetben az Egyesült Államokból zajlik majd.
Szöul egy, még 2017-ben megálmodott program, a „425 projekt” keretében kérte fel a SpaceX-et a műveletre. A folyamat célja, hogy Dél-Korea egyre önálóbb szerephez jusson a felderítésben és az információgyűjtésben, amit ma még az Egyesült Államok hírszerző ügynökségeinek segítségével végez.
A pályára állítandó új műholdakat olyan berendezésekkel látták el, amelyekkel Észak-Korea katonai mozgolódásai is megfigyelhetővé válhatnak. Dél-Korea ugyanakkor nem először köt megállapodást a SpaceX-szel, hiszen 2020 júliusában is ők segítettek nekik feljuttatni egy katonai műholdat, az ANASIS-II-t.
Dél-Korea ugyan maga is fejleszt hordozórakétákat, de egyelőre egyik sem érte el a kívánt magasságot. Egyik legutolsó tesztjüket, amelyre 2021 októberében került sor, majdnem siker koronázta, de a KSLV-II Nuri utolsó fokozata csődöt mondott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.