Hatalmas mennyiségben mossa partra a víz a fájdalmas csípésű telepes medúzafaj, a portugál gálya (Physalia physalis) egyedeit Ausztráliában.
Lisa-ann Gershwin medúzaszakértő szerint a portugál gályák „döbbenetes mennyiségben” vetődtek partra az elmúlt hónapokban a meleg időjárásnak köszönhetően Új-Dél-Wales, Viktória, Dél-Ausztrália és Tasmánia államokban – írja a The Guardian. A tudós a lapnak azt mondta, a faj „terrorizálja” a helyieket.
A portugál gálya a medúzáktól származik. Kinézetre hasonlít a hagyományos medúzára, de valójában apró organizmusokból álló lebegő telep. Csalánsejtjeinek mérge képes megölni kisebb halakat és más zsákmányállatokat.
Nem egyetlen organizmus, hanem négyfajta apró, hasonló felépítésű élőlényből álló telep. Ezek mindegyikének külön fiziológiai funkciója van, de egyedül nem lennének életképesek. Populációt alkotó kolóniáik szabadon lebegnek az óceán felszínén. Az egyes kolóniák „bal- vagy jobbkezesek”, vitorlául szolgáló gázhólyagjaik az egyik vagy a másik irányba fordulnak. Így a feltámadó szellő adott időben csak a kolóniák egy kis számát sodorja el, tehát egyetlen széllökéssel nem vész el az egész populáció.
Gershwin szerint van még mit tanulni ezeknek az élőlényeknek a biológiájáról, mivel nagyon nehéz végigkövetni, honnan származnak, és nehéz tanulmányozni őket életciklusuk vége előtt. Az azonban ismert, hogy a klímamelegedés okozta változások valószínűleg kedvező környezetet teremtenek a szaporodásukhoz, hiszen a portugál gályák és más medúzafajok is meglehetősen elszaporodtak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.