A kutatóknak sikerült egy olyan modellt felállítaniuk, amely egyszerre ad magyarázatot a jeges körülményekre és a folyékony víz jelenlétére a Marson.
Az elmúlt évtizedek megfigyeléseinek köszönhetően az mára egyértelművé vált, hogy a Mars felszínén valamikor komoly mennyiségű víz volt. Ebből arra következtethetünk, hogy a klíma meleg és nedves lehetett, más bizonyítékok alapján azonban azt feltételezhetjük, hogy a bolygón korábban is rendkívül hideg volt. A két elképzelés látszólag ellentétes, ám egy új kutatás alapján úgy tűnik, mindkettő lehet igaz.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a kutatók egy olyan modell felállításán dolgoztak, amely a bolygó mindkét tulajdonságára magyarázatot adhat. Ezek szerint a bolygó északi felén egy folyékony óceán terület el, ami elérte a sarki területet is.
Egy fejlett keringési modellt felállítva arra jutottak, hogy az óceán még akkor is folyékony lehetett, amikor 3 milliárd évvel ezelőtt a bolygó átlaghőmérséklete 0 Celsius-fok alatt volt. Ezek szerint a Mars déli részén jéggel borított fennsíkok lehettek, ahol a gleccserek a fennsíkon keresztül átfolytak az óceánba. A part mentén csapadék hullhatott, az óceán felszínének hőmérséklete 4,5 Celsius-fok lehetett. Ez nem éppen trópusi klíma, de ahhoz elég, hogy folyékony víz legyen a felszínen.
A most kidolgozott modell akkor valósulhatott meg, ha a múltban sűrűbb volt a Mars légköre. Ma körülbelül a földi légkör 1 százaléka, de ha a múltban nagyjából 10 százalék hidrogénből állt, a többi részét pedig szén-dioxid tette ki, akkor a fenti rendszer stabil lehetett. A korábbi elemzések alapján egyébként valóban sűrűbb lehetett a légkör, egészen addig, amíg a Napból érkező részecskék szét nem roncsolták azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.