Tasmánia déli partjainál, 150 méteres mélységben sikerült lencsevégre kapni egy rózsaszín kézhalat, amelynek utolsó példányát 22 évvel ezelőtt látta egy búvár.
Ritka halfajtát sikerült megpillantaniuk a tudósoknak az év elején a tasmán partoknál. A rózsaszín kézhalat eddig csupán ötször pillanthatta meg ember, legutoljára 22 évvel ezelőtt, 1999-ben. A BBC beszámolója szerint azonban az ausztrál kutatóknak egy méytengeri kamera segítségével rögzíthettek néhány képkockát az élőlényről.
A kézhal onnan kapta a nevét, hogy uszonyai úgy alakultak ki, hogy az egy kézfejre emlékeztet. Ezzel nemcsak úszni tud a vízben, de a tengerfenéken "sétálni" is képes. Eddig a szakemberek úgy vélték, hogy csak a sekély vizekben él meg, és mivel már 22 éve nem látták, veszélyeztetett állatfajnak minősítették. A kamerával rögzített példányt azonban Tasmánia déli partjainál, 150 méteres mélységben sikerült megpillantani.
Neville Barrett, a Tasmániai Egyetem tudósa, a kutatás egyik vezetője szerint a mostani felfedezés azt jelenti, hogy a hal nagyobb területen élhet, mint eddig gondolták. Emiatt nagyobb az esély arra is, hogy több példány létezik belőle.
Bár a felvételt még februárban rögzítették, az egyik szakember csak októberben vette észre a különleges állatot. A nagyjából 15 centiméteres hal egy szikla mögül bukkant fel, majd miután egy homár megzavarta, néhány másodpercig teljes egészben látni lehetett. Ez pont elég volt arra, hogy a tudósok megmérjék, és be is tudják azonosítani az állatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.