Tech hvg.hu 2021. szeptember. 19. 10:03

9 merevlemez van ebben a tárolóban, ami még otthon is jól jöhet

A Synology elsősorban kisvállalkozók számára készítette el a kilenc merevelemezt is kezelni képes DS920+-t, egyszerűsége miatt viszont a hétköznapi felhasználók számára – például családi adattárolás céljára – is praktikus eszköz lehet.

Aki fotózással, videózással keresi a kenyerét, az előbb-utóbb szembesülni fog a ténnyel: rengeteg szabad tárhelyre lesz szüksége. Nemcsak azért, hogy a nyersanyagról biztonsági másolatot készítsen, hanem azért is, hogy az elkészült munkánkat be tudjak mutatni az ügyfeleknek.

Bár a felhő alapú adattárolást kínáló cégek egymásra licitálnak az ügyfelekért, az olyan szolgáltatások, mint a Google One, a Dropbox vagy a Microsoft OneDrive a lakossági igényeket igyekeznek kielégíteni. A micro-, kis- és középvállalkozások számára éppen ezért egy NAS használata jelentheti a praktikus megoldás. Legutóbb a Synology terméke, a DS920+ járt nálunk, és megnéztük, mire képes ez az egység.

hvg.hu

Mielőtt mélyebben belemennénk abba, hogy mit is kínál DS920+, érdemes tisztába tenni azt, hogy mi is az a NAS. A betűszó a Network Attached Storage elnevezésből származik, ami magyarul hálózati adattárolót jelent. Ez tulajdonképpen egy nagyon leegyszerűsített szerver: saját processzorral, hűtéssel és komolyabb tároló kapacitással rendelkezik. Ez utóbbi mérete persze attól függ, mekkora háttértárakkal szereljük fel. Emellett képes automatikusan elvégezni az adatok biztonsági mentését, elérni és használni pedig nemcsak az otthoni hálózatunkról tudjuk, hanem gyakorlatilag bárhonnan, ahol van internetkapcsolat.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy egy NAS – ha csak a fájlok tárolásáról van szó, – nem feltétlenül veheti fel a versenyt a felhő alapú tárhelyszolgáltatásokkal. Ahhoz, hogy ár-érték tekintetében megérje egy ilyen eszközbe fektetni hétköznapi felhasználóként, nagyon sok eltárolandó adattal kell rendelkeznünk. Az igazi előnye sokkal inkább azokban a szolgáltatásokban rejlik, amelyeket a gyártó – tesztalanyunk esetében a Synology – kínál. De erről majd egy picit később.

Külcsín

A Synology DS920+ egy kompakt méretű NAS: 199 x 166 x 233 mm-es (szélesség x magasság x mélység) mérete miatt viszonylag kis helyen is elfér. Az elején négy darab racket találni, ahová a merevelemezeket helyezhetjük el. Ezeket a tárolókat kinyitni és becsukni is nagyon könnyű, a HDD-ket pedig minden különösebb feszegetés nélkül, egyetlen pattintással a helyére lehet illeszteni. Az elején még picit féltünk, nehogy letörjük valamelyik fület, de tapasztalatunk szerint még a sokadik ki- és behelyezés sem viselte meg a szerkezetet. A való életben pedig valószínűleg nem sűrűn nyitogatja majd az ember, legfeljebb akkor, ha merevlemezt akar cserélni a gépben.

hvg.hu

A készülék elején található még a ki- bekapcsoló gomb, egy USB 3.0-ás aljzat, valamint azok a LED-ek, amelyek a merevlemezek és a gép működését jelzik.

hvg.hu

A DS920+ oldalán csak a Synology feliratot találjuk, az eszköz hátsó része azonban már jóval több mindent rejt. Először is itt találhatók a rendszerventilátorok – szám szerint kettő. Fontos megjegyeznünk, hogy emiatt csak úgy szabad elhelyezni a NAS-t, hogy ezt semmi se takarja le, különben a merevlemezek hűtése nem lesz megfelelő.

A hátoldalon találni még két darab Ethernet-csatlakozót, egy eSATA portot, egy USB 3.0-ás aljzatot, valamint itt található a hálózati csatlakozó is.

hvg.hu

Ha a DS920+-t a tetejére fordítjuk, az alján újabb két kis ajtót találhatunk, itt azonban már nem HDD-t, hanem SSD-ket adhatunk a rendszerünkhöz. Itt pedig egy pillanatra meg is kell állnunk, és kitérni arra, miről is árulkodik a készülék neve.

hvg.hu

A Synology rendszerint úgy nevezi el az általa gyártott NAS-okat, hogy azokból ki tudjuk olvasni, összesen hány merevlemezt tud kezelni. A DS920+ esetében ez kilenc darab HDD-t jelent: négyet tehetünk a négy darab rackbe, a csatlakozók segítségével pedig egy ötlemezes készülékkel egészíthetjük ki. Így jön ki a matek: 4 + 5 = 9. Ebbe a tárolókapacitásba az SSD-k ugyanakkor nem számítanak bele, tehát végeredményként összesen 11 darab tárhelyet tud kezelni az eszköz.

Belbecs

Ahogy említettük, a NAS nem csupán egy egyszerű külső tárhelyet jelent, hanem egy különálló számítógépet. A DS920+ belsejében egy négymagos, 2,0 GHz-es Intel Celeron J4125 processzor dolgozik, a chip órajele azonban a megnövekedett adatfeldolgozás esetén 2,7 GHz is lehet.

Mindehhez 4 GB DDR4 RAM tartozik, ami elsőre nem tűnik soknak – tekintve, hogy a mobilokban is van már 8-12, sőt, 16 GB RAM is –, ám tapasztalatunk szerint a feladatok elvégzéséhez és a biztonsági mentések elkészítéséhez ez a konfiguráció bőven elegendő. Biztosan van gyorsabb szerkezet is a piacon, de a sebesség esetleges hiánya számunkra nem tűnt fel. Aki viszont ennek ellenére ennél is több memóriát szeretne, az 8 GB-ig tudja azt bővetni.

A vezeték nélküli kapcsolat lehetősége ebből a készülékből kimaradt, ami kissé fájó pont, tekintve, hogy az ember gyakran nemcsak a számítógépén keresztül szeretne biztonsági mentést elvégezni, hanem a telefonjáról is.

Használat

Bár elsőre azt gondolná az ember, hogy egy NAS-t bonyolult használni, a valóságban ez egyáltalán nincs így. Természetesen nem olyan egyszerű, mint egy külső merevlemezt, a gyakorlatban azonban nem sokkal több műveletet kell ehhez elvégezni.

Miután beszereltük a merevelemezeket, első lépésként a routerrel kell összekötni a DS920+-t – egy LAN-kábel segítségével –, majd indíthatjuk is a rendszert. Miután bekapcsoltuk, a böngészőnk segítségével egy egyszerű telepítési folyamatot kell végrehajtanunk.

Az erre a célra létrehozott szoftver elsőként formattálja a tárhelyeket, majd telepíti a működéshez szükséges fájlokat. Ez a tapasztalatunk szerint tényleg nem tartott tovább 10 percnél. A telepítés során beállíthatjuk azt is, hogy a későbbiekben távolról milyen névvel érjük majd el a NAS-t. Erre a lépésre kiemelten figyelnünk kell, hogy a későbbiek során távolról, interneten keresztül is el tudjuk majd érni az egységünket.

hvg.hu

A telepítés végeztével egy hasonló felületet láthatunk, mint amit például a windows-os számítógépünk esetében már megszokhattunk. Ám ahelyett, hogy első lépésként egy új böngészőt telepítenénk fel, a Csomagkezelési központot érdemes megnyitnunk, a későbbiekben ugyanis ez lesz a legnagyobb segítségünkre. Itt találhatók ugyanis azok az alkalmazások, amelyekkel munkára foghatjuk a NAS-unkat.

hvg.hu

És itt rögtön el is kell döntenünk a legfontosabb kérdést (ha még nem tettük meg korábban): mire akarjuk használni a szerkezetet? Ha például médiafájlokat szeretnénk rajta tárolni – például az általunk elkészített, a portfóliónkat jelentő videókat –, akkor a Médiaszerver appot érdemes telepíteni, de ha fotózással foglalkozunk, akkor a Photo Station nevű alkalmazás lesz számunkra a legfontosabb. De telepíthetünk az eszközre a csevegéshez szükséges kiszolgálót, bonyolíthatjuk a segítségével a levelezésünket, vagy használhatjuk épp Proxyszerverként is.

hvg.hu

Az alkalmazásokat nagyjából olyan könnyű telepíteni a készülékre, mintha a mobilunkra tennénk meg ezt. A beállításuk már egy kicsit bonyolultabb, a rendszert azonban úgy írták meg, hogy a fontosabb lépéseken végigvezesse a felhasználót. A fotós példánál maradva: ha egy ügyfél számára elkészült egy munka, akkor azt úgy is megoszthatjuk vele, hogy közvetlen elérést adunk a számára a NAS-hoz – pontosabban ahhoz a könyvtárhoz, amelyben a számára releváns fájlok találhatók.

Ehhez egy külön hivatkozást generál nekünk a fotókezelő app, sőt, azt is lehetővé teszi, hogy az adatokat jelszóval védjük le. Ennek köszönhetően még nagyobb biztonságban lehetnek a tartalmak, az elérési útvonalat ugyanis csak az fogja tudni bejárni, akinek ehhez valóban van jogosultsága.

hvg.hu

A készülék rendszerébe beépített állapotjelző segítségével a szerkezet teljesítményét is figyelhetjük, így azt is könnyű kiszúrni, ha valaki épp használja a rendszert.

hvg.hu

Összegzés

+: csendes működés, könnyű kezelhetőség, bőséges alkalmazáskínálat, stabil rendszer.

: nincs vezeték nélküli kommunikáció, inkább üzleti felhasználásra szánt készülék.

Amitől tartottunk, hogy a készülék a két ventilátor miatt hangos lesz, nem igazolódott be. Ezzel együtt a zúgásához így is hozzá kell szokni, főleg akkor, ha az ember már hosszú évek óta SSD-vel felszerelt laptopot használt.

Bár a Synology az üzleti mellett az otthoni felhasználásra is kínálja a DS920+ NAS-t, ahhoz, hogy a szerkezetet valóban kihasználja az ember, egyértelműen az előbbi célcsoportba kell, hogy tartozzon. Már csak azért is, mert az ára 210 és 250 ezer forint körül mozog a hazai piacon, és ebben még csak a készülék van benne, merevlemezek és SSD-k nem járnak hozzá.

Ha valaki csak a fájljai tárolására akarja használni a készüléket, akkor nem biztos, hogy egyhamar megtérül az ára, ám az alkalmazások használatával már egészen jó ár-érték arányról beszélhetünk.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.