Paul Davies, az Arizonai Egyetem asztrobiológusa szerint ha a Földön kívül van bármilyen élet, annak komplexitásához a vírusok is hozzájárulhatnak.
Bár egyelőre még a távoli jövőnek tűnik, hogy az ember eljut a Naprendszeren kívüli világokba is, a szakemberek szerint nem árt jó előre felkészülni, hogy mi is várhat ott bennünket pontosan. Paul Davies, az Arizonai Egyetem asztrobiológusa például arra hívja fel a figyelmet, hogy valószínűleg a világegyetem más részein is előfordulhatnak vírusok, amelyek a helyi ökoszisztéma szerves részét képezik – írja a The Guardian.
A szakember szerint a Földön kívüli élet igen széles palettán mozoghat az egyszerű mikrobáktól kezdve egészen a fejlett civilizációkig. Attól függetlenül azonban, hogy mi vár ránk "odakint", szinte egészen biztos, hogy az ottani élet alapjához szükség van a mikroszkopikus élőlényekre, illetve vírusokra is.
Davis úgy látja, hogy az élet kialakulása után a komplex ökoszisztémákban a vírusok fontos szerepet játszhatnak. A szakember szerint számos tanulmány foglalkozik azzal, hogy a vírusok a genetikájukat korábban az emberek, és más élőlények genomjába is beépítették egy módszerrel, amit horizontális géntranszfer néven ismer a tudomány. Szerinte nem valószínű, hogy egy idegen életforma homogén lenne: ahol létezik sejtszintű élet, ott minden bizonnyal a genetikai információ is kicserélődik.
Davis szerint ugyanakkor amiatt nem kell aggódnunk, hogy ezek veszélyesek lennének az emberre. A veszélyt azok a vírusok jelentik, amelyek képesek adoptálódni a gazdaszervezethez.
Lehet, hogy a földönkívüliek a fekete lyukakból nyerik a fennmaradásukhoz szükséges energiát
Egy nemzetközi kutatócsoport szerint nem zárható ki, hogy az értelmes élet a világegyetem távoli részein is kialakulhatott, és ha így van, akár a miénknél sokkal jobb technológiai fejlettségig is eljuthatott.
A szakember arra is emlékeztetett: a földi élet sem létezhetne vírusok nélkül, hiszen rengeteg olyan található meg a bolygónkon, amelyek például a növénytermesztésben játszanak kulcsfontosságú szerepet. Ezek alapvetően nem veszélyesek az emberre, nélkülük azonban gyakorlatilag lehetetlen lenne életben maradnunk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.