Igazából nem a póló az újdonság ebben, hanem az a nagyon vékony elektronika, amit egy ruhaneműbe varrtak a kutatók. Akkor sem lesz baja, ha kimossák.
A texasi Rice Egyetem különleges nanoszálakat fejlesztett, amik ahhoz hasonló képességgel rendelkeznek, mint az EKG-s eszközökhöz tartozó huzalok – számolt be róla a CNN.
Az új anyag előnye, hogy ruhába, például pólóba is bevarrható, így a viselője máris hozzájuthat egy különleges sportruházathoz. A kutatók szerint az anyagot szinte nem is érezni, ennek ellenére szívós és a nedvességet is jól bírja.
A kutatók a hagyományos drótokat szeretnék lecserélni a fejlesztéssel, ami állításuk szerint rendkívül rugalmas. Egyébként nem csak sportolásra lehet bevetni: a megfelelő eszközhöz társítva antennaként is működik, illetve – némi módosítással – a viselőjének életjelei is követhetőek lesznek általa.
A Rice Egyetem egy kötélgyártó céggel kísérletezte ki a nanoszálakat. Bár az újdonsággal kapcsolatban a vezetékmentességet hangsúlyozzák, a ruha, amibe beleteszik, így sem lesz teljesen vezeték nélküli: a szálakhoz ugyanis egy kisebb telep is tartozik, ami Bluetooth-kapcsolaton keresztül továbbítja a jeleket a vele összepárosított eszközre.
A viselhető eszközökre fordított kiadások idén várhatóan még tovább növekednek: a Gartner előrejelzése szerint ez a piac 81,5 milliárd dolláros bevételt kaszálhat csak 2021-ben, 2022-ben pedig még többet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.