A koronavírus-járvány miatt az Európai Unió több tagországában is elhalasztották az 5G-s fejlesztésekhez szükséges frekvenciapályázatok kiírását. A munka ettől függetlenül halad, csak nem olyan ütemben, ahogy az illetékesek eltervezték.
Alapos lemaradásban van az Európai Unió az idén őszre tervezett 5G-s munkálatok terén, eddig ugyanis csak néhány tagállamban sikerült beindítani az újabb kori mobilhálózatot. A konkrét számokat nézve napjainkban 17 tagállamban (köztük Magyarországon) üzemel az 5G, noha egy négy évvel korábbi tervben még úgy határoztak:
2020 végére minden uniós országban ki kell építeni a fejlettebb hálózatstruktúrát.
A késlekedés elsődleges oka a világszerte komoly (gazdasági és egészségügyi) gondokat okozó koronavírus-járvány, mely nem csak az unióban, az egész világon lassította az 5G-s munkákhoz kapcsolódó frekvenciapályázatok kiírását. Ugyanakkor a Global Mobile Suppliers Association (GSA) legutóbbi jelentésében bizakodva tekint a jövőbe. Azt valószínűsítik, hogy 2025-re a dél-koreai régióban már 60 százalékos lesz az 5G-s mobil-előfizetések aránya, az USA-ban és Japánban pedig 50-50.
Kérdés ugyanakkor az is, hogy az 5G milyen gyorsítja hódítja majd meg a világot. A Bitport összesítőjében azt írja: a 2000-es évek elején induló 3G-nek 12 évre volt szüksége az egymilliárdos felhasználói tábor eléréséhez, míg az eggyel jobb 4G-nek ez mindössze négy esztendőjébe telt. Az 5G a becslések szerint ennél valamivel hamarabb,
3,5 év alatt viszi át a milliárdos küszöböt.
Ott viszont, ahol már működik az 5G, a felhasználók által elérhető sebességet is képesek mérni a szakemberek. Ebben a versenyben pedig Szaúd-Arábia vezet: az OpenSignal nyár végi statisztikája alapján a lakosság 414 Mbps átlagos letöltési sebességel netezhet, mely pontosan 14-szer gyorsabb kapcsolatot jelent az országban elérhető 4G-s szolgáltatáshoz képest.
Itthon a Vodafone és a Telekom is rendelkezik már 5G-s bázisállomásokkal, így az országonkénti bontást nézve Magyarország viszonylag jól teljesít a regionális 5G-versenyben. A visegrádi országok közül Csehországban jelenleg két szolgáltató kínál limitált kereskedelmi 5G-hálózatot, Szlovákiában viszont egy sem. Egy másik, nemzetközi rangsornál (mely 39 európai ország 5G-s fejlettségét vizsgálta és az Európai 5G Felkészültségi Index címen adták ki) viszont csak a 26. helyet tudtuk megszerezni. Ennek oka, hogy az 5G-szolgáltatások elterjedéséhez szükséges egyéb tényezőkben már kevésbé állunk jól.
[Hét éven át vizsgálódtak, az eredmény megnyugtató: az 5G nem veszélyes az emberre]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.