A Microsoft egy közel egy ezer szerverből álló adatközpontját a koronavírussal kapcsolatos kutatásokhoz állította át. A módszer előnye a hűtésnél keresendő.
Van néhány olyan részlet, amely még tisztázatlan a világjárványt okozó koronavírussal kapcsolatban. A válaszokat kereső tudósok munkáját jó ideje különféle szerverek és felhőszolgáltatások is segítik, a hatalmas információ feldolgozásába ma már pedig a Microsoft víz alatti adatközpontja is besegít – írta a TechCrunch.
Az észak-skóciai Orkney szigetnél található adatközpontot két éve, 2018 júniusában helyezték működésbe mintegy 35,6 méter mélyen. A 12 méter hosszú tartályban 864 szerverállomás dolgozik, gyakorlatilag éjjel-nappal. A megoldás azért hasznos, mert a tengervíz kellő hőmérsékleten tartja a csőszerű központot és a benne található számítógépeket.
[Bill Gates azt mondja, jobb lesz felkészülni, mert újabb járvány közelít]
A redmondiak korábban Kalifornia partjainál is elhelyeztek egy ilyen állomást, hogy megvizsgálják, képesek-e futtatni innen az Azure nevű felhőrendszert. A tenger alatti központok másik előnye, hogy gyorsabban telepíthetők: a korábbi két év helyett ezeket mindössze 90 nap alatt össze lehet rakni.
A skóciai szerverparkot az összeszerelés után teherautóval szállították a működési helyére, majd egy óriási tutajra rakva a vízbe engedték. A központ Orkney sziget villamosenergia-hálózatából nyeri az energiát, amely százszázalékosan megújuló.
A Microsoft más módon, a fertőzöttek vérének felvásárlásával is segíti a koronavírus miatti kutatómunkát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.