A szövetkező óriáscégek a kontaktkutatást igyekeznek egyszerűbbé tenni. A készülő új rendszer akkor is jelzést küld, ha olyan ember állt meg mellettünk a buszon vagy a metrón, aki igazoltan fertőzött.
Viszonylag ritka, hogy a Google és az Apple egymást segítve kezd dolgozni valamin, de most épp ez történik. Az ok a világot sújtó koronavírus-járvány, a cél pedig egy olyan platform elkészítése, amely a két óriáscég várakozásai szerint csökkentené a fertőzés továbbterjedését – írja a The Verge.
Az együttműködés gyümölcse nem elsősorban egy új alkalmazás lesz, hanem egy kontaktkövető rendszer, amely figyelmeztet is, ha igazoltan koronavírusos személlyel kerültünk (hosszabb) kapcsolatba. Az ehhez szükséges információkat Bluetoothon gyűjtik be a cégek, de az adatszolgáltatás önkéntesen és anomin módon zajlik majd. A titkosítással kapcsolatos technikai vázlatot már közzétették a felek. A fejlesztést május közepére ígérik.
A két cég szerint a rendszer nem GPS-alapú, így tehát nem azt figyeli, hol találkoztak az érintettek – a “vizsgálat” elsődlegesen arra irányul majd, hogy a kapcsolat megtörtént-e. Azt ugyanakkor a Google és az Apple is elismerte, hogy megfelelő számú adat nélkül a kutatás igen nehéz lesz. Ahhoz tehát, hogy működjön, rengeteg felhasználónak kell csatlakoznia, nem mellesleg (önkéntesen) adatot szolgáltatnia arról, hogy őt megbetegítette-e a vírus.
A szakértők szerint a rendszernek vannak gyengeségei, az ugyanis nem tisztázott, mekkora közelség alapján dönti el, hogy fertőzöttel kerültünk kapcsolatba. Az idő szintén kérdéses, hiszen nem mindegy, hogy másodpercekig vagy órákig voltunk olyannal egy légtérben, aki igazoltan beteg.
[A mesterséges intelligencia napokkal előbb tudta, hogy globális járvány lesz a koronavírusból]
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.