A hirosimainál is veszedelmesebb gomba árnyékában élnek.
Már kilencven békafaj kipusztult, és ötszáz faj jelentős veszteségeket szenvedett az elmúlt évtizedek talán legveszedelmesebb kórokozójától. A bűnös egy élősködő gomba.
Az erről szóló tanulmány 41 kutató közös munkája. Először a 70-es években vették észre a békapopulációk gyors gyérülését, 1980-ra egyes fajok teljesen eltűntek. Mindez olyan területeken történt, ahol sem szennyezés, sem más probléma nem indokolta a pusztulást.
Csak az ezredforduló előtt kevéssel fedezték fel Panamában és Ausztráliában, hogy az illető békákat egy halálos parazita támadta meg: a Batrachochytrium dendrobatidis nevű gomba, amelyet a tudósok Bd néven emlegetnek.
A biológusok arra jutottak, hogy a gomba a Koreai-félszigetről származik, és az ázsiai békafajok immunisak rá. A nemzetközi állatkereskedelem azonban eljuttatta a világ minden tájára, ahol megkezdte a pusztítást.
Az élősködő a bőrt fertőzi meg, és az lassan leválik az állatról. Mielőtt elpusztul, gyakran még elugrál egy másik tóig vagy patakig, így segítve a fertőzés terjedését.
Mivel a gomba már régóta támadásban van, egyes populációk kezdenek magukhoz térni, valószínűleg azért, mert a természetes szelekcióban az ellenálló génmódosulások maradnak meg. De erre nem minden fajnak volt ideje és lehetősége, ami azt jelenti, hogy a gomba fenyegetése fennáll. Ráadásul már észlelték a más kétéltűeket megtámadó mutációt is.
A békák rendkívül fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Ebihalak nélkül az alga eltömítene számos vízfolyást, a békák pedig roppant mennyiségű rovart fogyasztanak el, köztük sok betegséget terjesztő fajt. Ők maguk pedig egy sor madár és más ragadozó fontos táplálékát képezik. (The New York Times)