Egy friss sajtóértesülés szerint amikor az Európai Bizottság tavaly nyáron rekordnak számító, eurómilliárdos büntetést szabott ki a Google-re a keresőpiacon tanúsított magatartása miatt, akkor a vállalatnál megérezték, az uniós szerv komolyan veszi a versenyjogot. De akkor már késő volt.
Korábban nem látott mértékű versenyjogi bírságot szabott ki 2017 júniusának végén az Európai Bizottság a Google-re. A 2,4 milliárd eurós büntetést még egy Google-kaliberű vállalat is megérzi. Csak tetézte a bajt, hogy az uniós végrehajtó szerv a Google alaptevékenységével kapcsolatban talált kifogásolnivalót a cég – a konkurensek fejét víz alá nyomónak vélt – tevékenységében.
A technológiai vállalatnál ez után belátták, hogy az EU nem viccel. Jobbnak látták tehát a kiegyezést az Androiddal kapcsolatos piacvédő magatartással akkor már régóta folyó vizsgálatban, mielőtt abban az ügyben is komolyan megbírságolják és változtatásokra kényszerítik őket. A Bloomberg vasárnap közölt, bizalmas forrásokból származó információi szerint már tavaly augusztusban kísérletet tettek arra, hogy megegyezzenek a Bizottsággal. Konkrétabb vállalásokon kívül első körben azt ajánlották, hogy puhítanak a szabályokon, nem kényszerítik majd a gyártókra a Google saját alkalmazásainak telepítését.
A Bloomberg forrásai úgy tudják, amikor a Google megkeresése megérkezett, az uniós szakemberek lényegében azt üzenték meg, hogy "ez a hajó már elment", a Google túl kevés változtatásra lenne hajlandó, túl későn.
Az Európai Bizottság versenyjogi biztosa végül e hét szerdáján jelentette be: a 4 342 865 000 eurós – aktuális árfolyamon 1404 milliárd forintnak megfelelő – büntetést, melyet "az Android mobileszközökkel kapcsolatos, a Google keresőmotor erőfölényének megerősítésére irányuló jogellenes gyakorlatok miatt" szabtak ki. Emellett kötelezték az Androidot fejlesztő vállalatot arra, hogy változtasson a rendszer követelményein.
Hogy pontosan mi is jogellenes az EB szerint a Google gyakorlatában, arról itt olvashat. A vállalat vezérigazgatójának véleményét az óriási tévedésben lévő unióról pedig itt találja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.