A Microsoft nem először próbálkozik azzal, hogy a tenger fenékéről üzemeltesse adatközpontját. E megoldás előnyei vitathatatlanok.
Nagyjából 12 méter hosszúságú adatközpontot helyezett el a tengerben a Microsoft, Észak-Skóciában, Orkney szigeten, az Európai Tengeri Energia Központ közelében. Bár ez egy meglehetősen távoli helyszín a Microsoft főhadiszállásától, a cégnél úgy gondolják, így tudják majd közelebb vinni az emberekhez a felhőszolgáltatásokat.
E mostani tengeri kaland egyébként már a második fázisa a redmondiak Natick projektjének, amelynek keretében meglehetősen egzotikus, tenger alatti helyszínt választanak az adatközpontnak. 2016-ban Kalifornia partjainál is elhelyeztek egy ilyen állomást, hogy megvizsgálják, képesek-e futtatni innen az Azure szolgáltatásait. A tenger alatti központok egyébként gyorsan telepíthetők, a korábbi két év helyett mindössze 90 nap alatt.
Az adatközpont vízálló konténerbe van zárva, 12 rackszekrényben 864 szerver dolgozik hűtési rendszerrel együtt. Az összeszerelés után teherautóval szállították Skóciába a létesítményt, majd egy óriási tutajra téve engedték vízre, és egy sziklafal mellett óvatosan leengedték körülbelül 35 méter mélyre. A központot Orkney sziget villamosenergia-hálózatára kapcsolták, itt százszázalékosan megújuló energiát használnak.
Mivel a világ lakosságának a fele tengerpart 200 kilométeres körzetében él, a Microsoftnál úgy vélik, hogy az ilyesfajta adatközpontok alacsony késleltetési idejű megoldást jelenthetnek a mesterséges intelligencia alkalmazások és játékok felhasználókhoz történő eljuttatására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.