A több mint 300 éves brit bank bankkártyás cégének főnöke szerint tíz éven belül már csak egy lehetőség lesz a készpénzes vagy a bankkártyás fizetés, a vásárlások egyre növekvő arányát olyan eszközökkel fogjuk kiegyenlíteni, amelyeket jellemzően magunkon viselünk vagy magunknál hordunk, így például egy gyűrűbe épített chip.
Képzeljük el, amint besétálunk a sarki közértbe, bedobáljuk a szükséges holmit a kosárba, majd csomagolunk, és indulunk haza a kajával. Nem kell a fizetéssel bajlódni, nem kellenek pénzérmék, még bankkártya-terminál sincs. Egyáltalán nincs pénztár.
Nem egy bolti tolvajlásról van szó, hanem egy lehetséges jövőről, amikor a technológia felismeri a jelenlétünket, beszkenneli a vásárolt cuccokat, és láthatatlanul leemeli a szükséges összeget a bankszámlánkról.
Amer Sajed, a Barclaycard vezérigazgatója mondja ezt, márpedig neki nem érdemes ezzel viccelődnie, hiszen az állásáról van szó. A Barclays 50 évvel ezelőtt bocsátotta ki első bankkártyáját, és ha igaz a jövendőlés, akkor előbb-utóbb megszűnik a banknak ez az üzletága.
Mint mondja, a küzdelem már csak azon lesz, hogy a digitális pénztárca feletti ellenőrzést kik szerzik meg: a bankok vagy a technológiai cégek, amelyek kifejlesztik az új fizetési módokat. És persze lesznek viták a magánszféra sérelméről és a biztonságról is.
Számításai szerint a vásárlók 10 éven belül zökkenőmentesen tudják majd intézni vásárlásaikat a weben vagy egy applikáción keresztül. A pénztárrca és bankkártya szerepét olyan tárgyak fogják átvenni, mint egy gyűrű vagy karkötő, esetleg egy kulcstartó, amelybe beépítenke egy chipet.
A vásárlókat pedig a szemük vagy az ujjlenyomatuk alapján fogják azonosítani (nem kitérve arra, hogy mi van azokkal, akiknek nincs hazsnálható ujjlenyomatuk).