Komoly problémát jelenthet a sebek elfertőződése. Egy kísérleti fázisban tartó kötszer éppen ezt akadályozhatja meg.
Az Egyesült Királyságbeli Bath Egyetem kémiai tanszékének munkatársai több egyéb brit egyetemi szakemberrel együttműködve fejlesztették ki azt a különleges kötszert, amely már a sebfertőzés első kritikus órájában képes érzékelni és kijelezni a baktériumok nagy számának jelenlétét.
Baktériumok persze minden seben vannak, és nincs is baj velük addig, amíg az immunrendszer kordában tartja őket. Azonban ha túlságosan elszaporodnak, már károsak lehetnek. Ilyenkor a számuk már meghalad egy kritikus értéket, és egy nyúlós anyagot, úgynevezett biofilmet képeznek a seb felületén. A kötszer, érzékelve ezt a kolonizációs értéket, reakcióba lép a biofilmmel, és fluoreszkálni kezd, azaz jelzi, hogy gond van.
A kötszert, többek között, a fertőzést gyakran okozó E. coli és S. aureus baktériumokon tesztelték a biofilm-képződés különböző fázisaiban. A felismerés meglepően gyors volt, míg a laboratóriumi vizsgálatok órákig is eltarthatnak, itt perceken belül megvolt az eredmény.
A fluoreszkáló sebkötöző hasznos lehet majd a műtétek után, korai diagnózisra adva lehetőséget. Sajnos nem holnap, mert mint kifejlesztői elmondták, elég sok időbe telhetnek a további tesztek és az engedélyeztetési eljárások.