Egy hete még azt sem tudtuk, hogy a Microsoftnak van egy 10.6 colos Surface táblagépe, ma viszont naponta kerül elő róla egy-egy újabb információmorzsa. A tablet lázba hozta a piacot, ez pedig arra késztetett minket, hogy összegyűjtsük, mi is derült ki eddig az érdekesnek ígérkező gépről.
A hét eleji Microsoft-bejelentés óta hatalmas várakozás övezi a cég Surface névre hallgató táblagépét. Egy hét sem telt el, de máris sok új információ került elő a tabletről: árképzési pletykák, üzemidős adatok, lemaradó versenytársak - nézzük, mit lehet tudni a táblagépes piac aktuálisan legérdekesebb szereplőjéről.
Miért érdekes, miben más, mint a többi tablet?
Hardveres szempontból több különlegességgel is rendelkezik a Surface. Az egyik legfontosabb a Pro verzióban lévő inteles Core i5 processzor, hiszen így a táblagép pontosan olyan processzort kap, mint a laptopok és számítógépek. És ha már laptop: a Microsoft által kiadott gyári Touch Cover borító egyben billentyűzetként is használható. Harmadik fél által gyártott ilyen-olyan kiegészítőkkel persze ez kb. mindegyik tabletnél elérhető, de a Surface esetében a gyártó nemhogy megengedi, hanem kifejezetten marketingeli is ezt a funkciót. Röviden: a Microsoft billentyűzettel képzeli el a laptopok és okosmobilok közt tátongó lyukat, miközben az Apple az iPaddel egyértelműen a billentyűzet-mentesség mellett tette le voksát.
A hardvert és szoftvert együttvéve pedig annyiban más a Microsoft Surface, mint ahogy az Apple termékeit is emlegetni szokták más eszközökhöz viszonyítva: a Microsoft nemcsak felteszi egy vasra a Windows-t, hanem mindkét oldalt kezében tartva egy elméletileg teljesen egymáshoz csiszolt végeredményt tud kiadni a kezei közül.
Hátrány és kihívás
Ilyen sokkal a megjelenés előtt nehéz rossz dolgot kiemelni, a Microsoft pedig nyilván nem a potenciális gyengeségekről beszélt a bemutatón. Ami már most biztos, hogy a készülék alkalmazásboltjában jóval kevesebb app lesz, mint akár az App Store, akár a Google Play táblagépes érintőfelületre optimalizált szoftvereinek száma. Legyen akármilyen jó a hardver és az operációs rendszer, az apphiány sokáig hátrányban tartja majd a platformot, így a Surface-t is.
Szintén hátrány - inkább a Microsoft, mintsem a felhasználók számára - az IDC elemzőcég által is komoly problémának jelzett késlekedés. A várhatóan idén őszi megjelenéssel a Microsoft két és fél évnyi előnyt hagyott az Apple-nek arra, hogy az iPaddel egyeduralkodóvá váljon. Innen nehéz tarolni, de kétségtelenül szép feladat.
Elérhető valahol a Surface bejelentéséről készült videó?
Igen.
Melyik volt a bemutató legkínosabb perce?
Ez.
Mit szólnak hozzá az elemzők?
A videón valószínűleg ők is mosolyognak egyet. A Surface megítélésének tekintetében egyelőre mérsékelt eredményekről írnak. Az ABI Research arra számít, hogy az októberre várt tablet kis hatással lesz idén a piacra, a teljes évi eladások mindössze 1,3 százalékát teszi majd ki. Hasonlóan látja a helyzetet Carolina Milanesi, a Gartner táblagépes elemzője is: az első generációs Surface szerinte nem lesz túl nagy kereskedelmi siker, viszont fontos mércét állíthat fel a többi gyártó számára. A The Street szerint egy esetben nyerhet a Surface: ha nem lesz iPadre Office.
Egy kis praktikum: meddig bírja az akkumulátora?
A Computerworld becslései szerint a Surface egy feltöltéssel elérhető üzemideje nem, vagy legalábbis nem akármelyik modell esetében felel meg az iPad által felállított 10 órás standardnak. A számítástechnikai szaklap úgy számol: 6-12,5 óra közti időt bírnak majd a Surface-ek, attól függően, hogy az RT vagy a Pro verzióról van szó. Kyle Wiens, a gépszétszereléssel foglalkozó iFixit első embere ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy annyira sok az ismeretlen tényező, hogy kár is bármiféle becslést megfogalmazni a Microsoft Surface üzemidejével kapcsolatban.
A két verzió közti további, kisebb különbség, hogy az RT-s Micro HD Video portot kapott, míg a Win 8 Pro változat Mini DisplayPortot, a mindkettőbe beépített két USB- és egy HDMI-csatlakozó mellé. Vezetékes téren tehát elég jól el van látva a Surface, a vezeték nélküli kapcsolódási lehetőségekben viszont lehet némi hiányérzetünk: a Bloomberg magukat megnevezni nem kívánó forrásoka hivatkozva azt állítja, hogy a táblagép egyelőre csak wifi-képes verzióban kerül majd polcokra, azaz nem lesz benne mobilinternetes lehetőség
Mennyibe kerül?
A bejelentés idején megfogalmazott iparági várakozások még 500 (Windows 8 RT verzió) és 1000 dollárról (Windows 8 Pro verzió) szóltak. Az azóta felröppent pletykákban más összeg szerepel, egyrészt több, másrészt kevesebb: 599 és 799 dollár. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a pletyka forrása az 50-50 százalékos találati aránnyal dolgozó DigiTimes - habár ez az árképzés, főleg a Pro modell 799 dolláros ára megfelel a bejelentésen elhangzott “versenyképes lesz” információnak.
Az elemzői megjegyzések mellett szerintünk is várható, hogy az Apple-nél még hosszabb ideig egész biztosan nem kell majd halkan sírdogálni az eladhatatlan iPad-készletek fölött. Veszélyben érezheti viszont magát mindenki más: az androidos táblagépek gyártói és a Microsoft hardverpartnerei, azaz a leendő windowsos táblagépeket szállító cégek is. (Ez utóbbiak a Reuters jelentése szerint szintén csak a bejelentésből, illetve a legfontosabbak is csak pár nappal előtte értesültek róla, hogy komoly versenytársat indít a piacon a Microsoft.) A Surface ugyanis - ha rendesen összecsiszolják benne a hardvert és a szoftvert - a másik utat képviselheti majd, egy valós, tömegek számára érdekes alternatívát az iPad mellett.