1200 oldalnyi adatot tárol a Facebook egyetlen személyről - egy osztrák joghallgató kikérte a közösségi oldaltól, mit tudnak róla. A „Europe versus Facebook” kezdeményezés keretében civilek publikálják az összes részletet és a fejleményeket.
Max Schremsnek semmi baja a Facebookkal – csak éppen a 23 éves bécsi joghallgató úgy gondolja, még a világ legnagyobb közösségi oldalának is be kell tartania a törvényeket. Az ír adatvédelmi hivatalban dolgozó barátaival együtt – Írországban van ugyanis a Facebook európai központja – már 22 beadványt írt.
A Spiegel által is idézett történet szerint az egyetemista ügye bebizonyítja, hogy a Facebook – állításaival ellentétben – nem törli az adatainkat, jóllehet a felhasználó kifejezetten ezt szeretné, ha a törlés gombra kattint. Honnan tudja ezt Max Schrems? Onnan, hogy kikérte a Facebooktól, mit tárolnak róla a rendszerben, és válaszul egy 496 megabájtos PDF fájlt kapott postán, CD-n a cég kaliforniai központjából. Ez 1222 oldalnyi személyes adatot jelent.
"Az én arcom nem az ő üzleti titkuk"
A Facebookot jogszabály kötelezi arra, hogy minden felhasználó számára kiadja a róla tárolt adatokat – mondja Max Schrems. Az adathalmaz, amit kapott, még így sem teljes. Nem szerepelnek benne bizonyos részletek – mint például a Facebookra feltöltött videókról szóló információk, de az sem, mit lájkolt. A Facebook a diák kérdésére azt felelte, mindent nem adhat ki, mert egyes adatok üzleti titoknak minősülnek.
Ez nem kifogás – véli a fiatalember. Szerinte ugyanis kizárólag a feldolgozott adatokból kinyert információ számíthat üzleti titoknak, az arcfelismeréssel, a fotók megjelölésével kapcsolatos adatokat igenis joga van a facebookozónak megkapni. „Az én arcom nem az ő üzleti titkuk” – fogalmaz a jogászhallgató.
Az ügy nyomán bombázni kezdték a kérdéseikkel a felhasználók a Facebookot – annyira, hogy a közösségi oldal nem is tudja tartani a negyven napos határidőt, amit a törvény ad neki a válaszolásra. Max Schrems ezt is kifogásolja, semmi sem adhat okot arra, hogy ne tartsák be az előírásokat.
A Facebook egyébként jelzi, hogy az eltávolított tartalomról ésszerű ideig biztonsági másolatot tárolnak, kérdés, ki mit ért ésszerű intervallum alatt.
Rengeteg panasz
A Facebookkal kapcsolatban egyéb komoly adatvédelmi problémák is felmerültek. Dave Winer A Facebook megrémiszt című írásában az új Facebook-funkciókat, mint a december 15 óta mindenki számára elérhető timeline vagy idővonal egyenesen az adathalászathoz, a kéretlen levelek küldéséhez és az internetes kémkedéshez hasonlítja, mert a számítógép tulajdonosának aktív közreműködése nélkül menti a rendszer az adatokat.
A felhasználók nem gondolnak bele, hogy a Facebookon publikált adataik mennyire értékesek a cégnek – a facebookozó termék, nem ügyfél, ha a brutális igazságot tudni akarjuk.
Miért? Mert az adatainkból tesz szert jelentős jövedelemre a közösségi oldal – már a közeljövő lehet a Facebook-profilok alapján készült, névre szóló, célzottan az üzlet előtt álló személyre szabott reklám; és nem utópia az arcelemzés és az arcfelismerés sem a Facebook-profil alapján.