Agyműtét sebészeti beavatkozás nélkül
Sem a bőrhöz, sem a koponyához nem kell már hozzáérni agyműtétek során - vetíti előre a jövőt az InSightec új orvosi készüléke. A nagy intenzitású ultrahanggal besugárzott agyban ugyanis elpusztul a sérült agyszövet, a kérdés csak az: mennyire lehet jól célozni sebészeti beavatkozás nélkül? Minderről a Technology Review számolt be.
A nagy intenzitású ultrahangos (HIFU) technológiája több mint ezer, egyenként külön fókuszált jelátalakítót alkalmaz. Ennek következtében pedig nem úgy kell elképzelnünk az agyműtétet, mintha lézersugarat irányítanánk az emberi agyba, hanem egy bizonyos becélzott pontot (és annak környékét, egy nagyjából 10 köbmilliméteres területet) hevítik fel 40 celsius fok környékére, amelyen a károsodott sejtek elhalnak - mindeközben egy beépített hűtőrendszer pedig védi az agyat a túlmelegedéstől. A rendszer integrált MRI- és hőképpel figyeli azt, hogy az agy megfelelő részét hevítik-e.
A technika működőképességéről az Annals of Neurology szaklapban jelent meg egy tanulmány, amelyből kiderül: kilenc páciensen végeztek nagy intenzitású ultrahangos műtétet, a korábban krónikus fájdalomról beszámoló betegek agyában a talamusz egyes részei haltak el. A gyógyszeres kezelésre nem reagáló páciensek fájdalma enyhült a műtétek után, a kezelés közben csak pár másodperces szédülésről számoltak be, csupán egy esetben regisztráltak rövid fejfájást. Az új módszerrel kapcsolatban most azt vizsgálják, képes-e a Parkinson-kór gyógyítására. A szakmának azonban még több bizonyíték és érv szükséges, a módszerrel ugyanis nem lehet tesztelni azt, hogy tényleg a problémás és csakis a problémás idegszövetet semmisítették-e meg.