Budapesten járt a „gondolkodóguru”
A XVI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál kapcsán Magyarországra látogatott a laterális gondolkodás atyjaként ismert pszichiáter, a máltai Edward de Bono professzor. A vizit kapcsán lehetőségünk nyílt beszélgetni a nemzetközileg elismert szakemberrel, akinek módszereit egyaránt alkalmazzák az oktatásban, kutatásban, sőt az államigazgatásban is.
„A gondolkodás a „három görög bandájától”, vagyis Szokratésztől, Platóntól és Arisztotelésztől eredeztehető” – mondta de Bono professzor. „Ez később átszűrődött a keresztény egyházon, amely arra használta a filozófiát, hogy az eretnekekkel szemben alátámassza saját álláspontját. A mai, általánosságban vett gondolkodásmód is erre a módszerre – az érvelés és a vita kapcsán megszülető eredményre – épül, vagyis mindkét fél megpróbálja bebizonyítani, hogy vitapartnerének nincsen igaza.”
Edward de Bono megközelítésében mindig a konstruktív, kreatív lehetőségeket kutatja. „Ha rámutatunk egy hibára, lehet, hogy rövid távon fejlődést érünk el, azonban nem hozunk létre semmi újat” – vallja a professzor, aki az április 23-án tartott szemináriuma előtti díszebéden piros zokniban jelent meg, saját bevallása szerint azért, mivel ezzel az emberek (elsősorban a hölgyek) szemérmességét szokta tesztelni.
Mindenre van más megoldása © AP |
„Sokat lehet hallani a válság és a klímaváltozás kapcsán a nagy amerikai „benzintemetőnek” nevezett autókról” – fejtette ki a 76 éves professzor. „Ezzel kapcsolatban az jutott eszembe, hogy az emberek jellemzően azért vesznek ilyen járműveket, hogy erejüket, vagy pénzüket fitogtassák vele. A válság idején azonban leálltak ezzel, s mindenki egyből a kisebb, környezetbarát járműveket kezdte el keresni. Az igény azonban nem szűnt meg a nagy terepjárók iránt, így ahelyett, hogy azokat részesítenék adókedvezményben, akik a most fejlesztés alatt álló modelleket várják, a terepjáró-vásárlók által kifizetett összegből kellene támogatni a zöld autók népszerűsítését, vagy akár eladásait. Így, ha a terepjáró-tulajdonos meglát egy hibridet az úton, tudhatja, hogy neki is köszönhető, hogy megjelent a forgalomban egy környezetbarát jármű.”
Ilyen és ehhez hasonló megoldásokat, megközelítési módokat tanulhat bárki, aki kezébe veszi a professzor könyveit, közülük is a legújabbat, a HVG Könyvek gondozásában megjelent Tanítsd meg önmagad gondolkodni! című kötetet. A szakember forradalmi elmélete szerint ugyanis a döntéshozási folyamat legfőbb tényezőit befolyásolják az érzékszerveinken keresztül áramló információk, illetve az ehhez kapcsolódó érzelmek, érzetek. A gondolkodásunkat átalakító, megreformáló módszerek segítségével azonban kizárólag a logika és a racionalitás alapján hozhatjuk meg döntéseinket, amelyek ezáltal hatékonyabbak és progresszívabbak lesznek.