2008. december. 19. 10:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 19. 11:47 Tech

Élet lehetett régen a Marson, mondja az űrszonda

Kulcsfontosságú ásványokat, karbonátokat talált a Mars felszínének több területén a vizsgálódó szonda. Ez vízben oldott szén-dioxidra utal, egyúttal arra, hogy az itteni környezet alkalmas lehetett az élet kifejlődésére.


© AP
A Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda karbonátos ásványokat azonosított egy becsapódásos kráterben, a Nili Fossae régióban. Ez arra utal, hogy a Mars egykori vizes környezeteinek nem mindegyike volt olyan zord, ahogy azt eddig hittük.

Víz jelenlétében kialakuló karbonátokat korábban nyomokban találtak a bolygó talajában és porában. A mostani felfedezés azt mutatja, hogy nemcsak savas, hanem semleges és lúgos vizes környezetek is lehettek a Marson, melyek kedvezőbbek az élet kialakulása szempontjából.

Az eredményeket csütörtökön jelentették be az Amerikai Geofizikai Egyesület találkozóján és a Science tudományos folyóirat is közli őket pénteki számában.

A kutatók már tervezik a következő Mars-látogatásokat. A Nili Fossae a Mars Science Laboratory szonda számára javasolt helyek között szerepelt, ám végül nem ezt választották a szakemberek. A szonda indulása 2011-ben várható.

A misszióról és a felfedezésről további információk találhatók az American Geophysical Union és a Mars Reconnaissance Orbiter portáljain.
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.