Már 790 ezer éve is tüzelt az ember
Az emberiségnek 790 ezer éve már megvolt a tűzgyújtáshoz szükséges képessége, amely lehetővé tette az Afrikából Európába való vándorlást - közölték izraeli kutatók friss tanulmányukban.
A Jordán folyó partján lévő egyik régészeti lelőhelyen talált kovakövek elemzésével a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói megállapították, hogy a korai civilizációk emberei megtanultak tüzet gyújtani, ami fordulópontot jelentett abban, hogy ismeretlen vidékekre merészkedjenek.
A lelőhelyen korábban talált bizonyítékok alapján a kutatók 2004-ben arról számoltak be a Science tudományos magazinban, hogy ismerték és tudatosan használták a tüzet az afrikai őshazájukból elinduló emberek: megőrizték a már égő tüzet, és gallyakkal átvitték másik helyszínre. Most viszont azt állítják a kutatók, hogy elődeink tüzet is tudtak csiholni, nem pusztán a természet beavatkozására, például villámlásra vártak.
A Quatemary Science Reviews című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányban az Izrael északi részén, a Geser Benot Ja’akovban folyó ásatás tizenkét archeológiai rétegének feltérképezését tették közzé. Bár nem találtak ősi gyújtószerszámokat, Nira Alperson-Afil archeológus szerint a tizenkét kultúrán át használt megégett kovakövek, melyeket egyazon helyszínen találtak, a tűzgyújtás képességét bizonyítják még akkor is, ha maga az eljárás ismeretlen.
Mivel a lelet az Afrika és Európa közti kulcsfontosságú útvonal, a Jordán völgyében található, elődeink északi irányú vándorlását támasztja alá. "Amint a tűz segítségével védeni tudták magukat a ragadozóktól, valamint melegedni és világítani, elegendő biztonságban érezhették magukat ahhoz, hogy elinduljanak és ismeretlen területeket népesítsenek be" - tette hozzá Alperson-Afil.