Lézersugarakkal tisztítják a görög romokat
A legfuturisztikusabb megoldás mellett döntöttek az Akropolisz Restaurálószolgálat munkatársai: a görög romokra lerakódott szennyeződéseket, a légszennyezés, tűzesetek és savas eső nyomait ultraviola és infravörös tartományban játszó lézerekkel tüntetik el.
A restaurátorok több mint 40 különböző eljárást próbáltak ki az épületmaradványok tisztítására. Ezek közül a legbiztonságosabb a krétai Kutatási és Technológiai Alapítvány megoldása, amely egyszerre ultraviola és infravörös lézersugarakkal tapogatja le a romokat. A lézeres technológia úgy távolítja el a szennyeződések nyomait a kövekről, hogy szerkezeti változást nem okoz, a tisztítás pedig nem okoz semmilyen utólagos elszíneződést sem.
A krétai kutatók 2002 és 2005 között a Partenon nyugati frízén kísérleteztek a kétféle lézerrel, folyamatosan változtatva azok hullámhosszát, energiasűrűségét és impulzuserősségét - a munka azonban meglehetősen lassan végezhető. A restaurátorok ugyanis csak naponta legfeljebb két órát használhatják a lézereket, ellenkező esetben jelentős szemproblémáknak nézhetnek elébe - emellett a munkát aprólékosan kell végezni, mivel amit egyszer ezzel a megoldással lerobbantanak a kövekről, azt már soha többet nem lehet visszatenni.
A restaurátorok elmondása szerint a Kariatidák megtisztításához még egy évre van szükség, viszont a görög légszennyezettség által okozott problémák miatt a lézereket folyamatosan használni fogják.