2008. szeptember. 22. 12:06 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 22. 12:09 Tech

Cél a gondolattal irányítható csendes katonaság

Hamarosan eltűnik a hangos parancsszó a bevetések során. A Time magazin értesülései szerint az amerikai katonaság egy négymillió dolláros projekt keretén belül kezdett el gondolatsisakokat fejleszteni. A különleges felszerelés birtokában a katonáknak elég csak arra gondolniuk, amit mondani akarnak, a csapatuk azonnal tudni fogja, mit is kívánnak.


Az elmúlt hónapokban, években számos hír röppent fel az agykutatás eredményeivel kapcsolatban, de a legnagyobb hírverést talán az Emotiv Systems fejre csatolható játékirányító rendszere, az Epoc okozta. A legutolsó információink szerint 2009 nyarán boltokba kerülő készüléket csak fel kell csúsztatnunk fejünkre, és elég gondolnunk arra, hogy futni, lőni vagy ugrani akarunk, karakterünk azonnal megteszi mindezt.

Ehhez hasonló, de nagyságrendekkel nagyobb projektben gondolkodik az amerikai katonaság. Dr. Elmar Schmeisser, a programért felelős agykutató szerint a gondolatsisak gyakorlatilag olyan, mint egy folyamatos rádióösszeköttetés, csak mikrofon nélkül. A cél az, hogy a katonák agyhullámait borzasztóan komplex szoftverek segítségével érzékelni tudjuk, majd le tudjuk őket fordítani érthető rádióüzenetekre, amelyeket majd továbbítani lehet a harcmezőn lévő többi katona számára.

Míg a technikai háttér kifejlesztése teljességében akár egy-két évtizedbe is telhet (a sisakban egy 128 szenzorból álló érzékelőcsomag érzékeli a gondolatokat, a szoftveres háttér pedig az EEG-adatokból fordítaná le értelmezhető nyelvre a gondolatot), az emberi háttér meglehetősen egyszerűen kezelhető Schmeisser szerint. Mivel a katonákat arra trenírozták, hogy érthetően, egyszerűen és tisztán beszéljenek, nem kell nagy lépést megtenni ahhoz, hogy elérhessük náluk azt, hogy így is gondolkodjanak, nyilatkozta a projekt vezetője.

A projekten jelenleg három amerikai egyetem, a University of California, a Carnegie Mellon University és a University of Maryland kutatói dolgoznak. A kutatók elképzelése szerint a gondolatsisakban a katonának csak arra kell gondolnia, hogy kinek és mit akar mondani. Kezdetben a fogadó felek csak robothang által elmondott üzenetet hallanak majd, de tervben van az a verzió is, amiben a parancsokat majd a küldő fél hangján lehet hallani, valamint esetlegesen érzékelni lehet az üzenetet küldő fél távolságát és irányát is.

Dr. Mike D'Zmura, a University of California kutatója szerint a mai számítógépek teljesítménye már lehetővé teszi azt, hogy a gondolatból szövegre fordítást valós időben is megtehessük, a felhasználókat viszont trenírozni kell arra, hogy a gondolatsisakot használni tudják. Ez a feltétel egyben ki is zárja azokat a vádakat, hogy a kutatók szórakoznának a katonák agyával. A gondolatsisak felhasználói ugyanis hozzájárulnak ahhoz, hogy agyukban olvashasson a gép, ehhez pedig nekik kell megtanítaniuk a rendszert arra, hogy melyik gondolatuk mit is jelent igazából.