Mindez persze nem tántorítja el a formatervezőket attól, hogy a lehető legszebb és...
Mindez persze nem tántorítja el a formatervezőket attól, hogy a lehető legszebb és legkényelmesebb megjelenést próbálják meg kicsiholni ezekből az eszközökből. A dolog nem könnyű, mivel a monitor alapformája gyakorlatilag egy „kocka” illetve egy TFT esetében téglalap – a szekembereknek ezeken a határokon belül kell mozogniuk. (hiába próbálnak ők gömb vagy háromszög alakút tervezni, ha a kijelző téglalap, akkor téglalap és punktum...) A formatervezési unalmasság a CRT piacon a legszembetűnőbb: a hagyományos monitorok nagyok, ormótlanok és az esetek többségében (legyünk öszínték) – csúnyák. Ezzel nincs mit kezdeni, az elektron-agyúknak hely kell, az óriási (19” vagy 21”) kijelzők pedig teljesen elveszik a teret és lehetőséget a további okoskodás elől. A CRT-k terén talán a Sony, az LG vagy a Samsung hozza ki a maximumot – az ő modelljeik sem kecsesek vagy szépek, de legalább modern és esztétikus külsővel bírnak (ellentétben pl. a Belinea „industrial design” jellegű eszközeivel – bár ez szubjektív). De miért kellene egy monitornak „dizájnnal” rendelkeznie – merül fel a kérdés (jogosan)... Nos természetesen üzletpolitikailag – hiszen ha valami szép, különleges vagy extrém eleganciával bír, azt könyebben hazaviszi a kedves fogyasztó – még abban az esetben is, ha egy kicsit drágább mint a már emlegetett „industrial design”-al rendelkező darab.
A CRT monitorok tehát mostohagyereknek számítanak a formatervezési kultúrát illetően. De mi a helyzet a jóval nagyobb formai szabadságot biztosító, vékony és könnyű TFT modellekkel? Nos a helyzet sokkal jobb, és úgy tűnik nappról-napra vadabb elképzelésekkel lepnek meg minket a cégek. (nagyon helyesen!).Ebben persze közrejátszik az is, hogy a TFT eszközök az égvilágon mindenre használhatóak – szerelhetjük őket autóba, GPS-re, hűtőszekrényre vagy vasalóra... Jó példa erre az Innovatek: speciális kijelzői bármire rászerelhetőek, a legnépszerűbbek természetesen az autós-MP3 lejátszóra illeszthető, színes, 7” képátlójú panelei. Ebből adódóan a cégnek teljesen új design-elemekkel és felépítéssel kell dolgoznia. Hogy ez mennyire sikerült azt mindenki döntse el maga a fotó alapján. A cég az élen jár az extrém „mindenhova felszerelhető” TFT gyártásában: modelljeik között találhatunk falra erősíthető TFT-t (kocsmába tökéletes...), vagy szuper-kisméretú, autóba, biciklire, motorra szerelhető kijelzőket.
A Doublesight DS-1500-es modellje nem csak megjelenésében extrém, hanem működésében is. Az alapötlet nagyon egyszerű: mennyivel jobb két TFT monitor mint egy ! És valóban... A CRT monitorok hatalmas előnye - az LCD-kell ellentében - az óriási képcső, ennek ellensúlyozására született a DS-1500. A két darab 17”-es TFT panel dual-monitorként működik, hatalmas látható munkafelülethez juttatva ezzel a felhasználót. Arról nem is beszélve, hogy az eszköz jóval olcsóbb mintha két darab 17”-es monitort vennénk, ráadásul a Doublesight egy álványon, esztétikus megjelenéssel, könnyű kezelhetőséggel érkezik. Ha valaki nagy felületen dolgozik (pl. filmek vágása, 3d modellező szoftverek, vagy olyan játékkal játszunk ami támogatja a többképernyős „panorámás” megjelenítést”) akkor garantáltan jól jár egy ilyen monitorral – kár, hogy itthon nem nagyon lehet kapni. A Doublesight „csak” 800 dollárba (kb. 160.000 forint) kerül, így az ár sem lehet visszatartó erő. És ha már a dizájnról írunk: végre egy TFT, ami egész egyszerűen „jól mutat”. De persze vannak még ennél is extrémebb kisérletek...
A monitor kapucni TFT és CRRT monitorokon is használható, ráadásul vehetünk fém, bőr, vagy elegáns fa kivitelezésben is. Ebben az esetben a cég (Photodon) monitort ugyan nem gyárt, a dizájnnak azonban mégis alaposan fricskát mutat: az ún. „monitor hood”-ot felszerelve, rögtön egy extrém kivitelű eszközt kapunk, ami az igényes (főleg a bőr) kivitelezésnek hála, roppant jól mutat az irodában vagy otthon. A hood anyag mellett a színt is mi dönthetjük el (mindenféle színben kapható) ráadásul a dolog nem csak az esztétikáról szól: a hood-ot felszerelve tapasztalni fogjuk, hogy szemünk toább bírja a terhelést (a kapucni jól „árnyákolja” a monitort, nincs tükröződés és egyéb zavaró dolgok), ráadásul egyfajta diszkréciót is biztosít, hiszen nem olyan könnyű oldalról belepillantani munkánkba. Ez főleg olyan munkahelyeken hasznos, ahol nagoyn közel vannak egymáshoz a munkatársak (hiszen mindenki utálja ha bármulják, hogy éppen mit csinál, nem igaz?)
Hogy minek egy TFT monitort mahagóni borítással ellátni? Nos, nem másért mint amiért a luxusautók belsejében hűtőszekrény, vagy bőrborítású ülések találhatóak... A Techstyle nevű cég valószínűleg szintén úgy érezte, hogy a mai monitorpiacon bizony elképesztő unalom és uniformizáltság uralkodik – ki is találták az ún. GoStyle Monitor Wood Kit-eket. Ebben az esetben már létező monitorainkra kínálnak elképesztően dizájnos faborításokat. Rendelésnél csak meg kell adnunk monitorunk típusát és méretét, kis idő múlva máris érkezik postán a hihetetlenül elegáns borítás. Kérhetünk mahagóni, cocobolo vagy egyéb fa-alapanyagokból készült fedőlemezeket. A GoStyle érdekessége, hogy felszerelés után egyáltalán nem látszik majd, hogy ezek az elemek utólag lettek a monitorra helyezve: gyakorlatilag faborítású monitorunk lesz, ami tűzveszélesnek tűzveszélyes ugyan, viszont garantáltan dicsekedhetünk vele – nem maradunk szégyenben. A „divatolás” persze nem olcsó, hiszen a borítások ára (anyagtól és mérettől függően) elérheti akár az 500 dollárt is – tekintve hogy kell mellé egy monitort is vennünk, ez nem is olyan kedvező. Aki viszont megengedheti magának... A CaseArt a vékonyabb pénztárcájú, és természetbarát (védjük a fákat !) felhasznlókra épít – ellentétben a GoStyle termékeivel, a CaseArt borításai fém, alumínium vagy műanyag alapúak. Ennek ellenére a végeredmény a megtévesztésig hasonlít az eredeti fára – még az erezés, illetve a „hibák” is látszódnak benne. A borítás anyaga hasonló ahhoz, amit az igényesebb személyautók belsejében használnak „fa-utánzatnak”, ebből adódóan a hőmérséklet ingadozásokat illetve az esetleges fizikai behatásokat is jól bírja. Több mint 100 különböző faanyag-utánzatból választhatunk, ezeket utóbb (otthon) nyugodtan le is festhetjük, sőt ha akarjuk még lakkozhatjuk is ! A borítást ebben az esetben nem utólag teszik a monitorra: a CaseArt maga szállítja a monitort is, ami nagyon cseles dolog, lévén, hogy soha nem fogjuk megtudni milyen alkatrészek lapulnak a levehetetlen borítás alatt... Tajvani biztosan. A LCD paraméterei mindenesetre olyan „jó közepesek”, az CaseArt ára pedig elég alacsony ahhoz, hogy gondolkodóba ejtse a vásárlót...