Jane Goodall fogadta örökbe Polát, az árva csimpánzt
Nevezetes nevelőanyja lesz Polának, a győri állatkert egyéves árva csimpánzának, akit Jane Goodall, a világszerte ismert csimpánzkutató fogadott örökbe.
Az eseményre a Fővárosi Állatkertben került sor, ahol dr. Bogsch Ilma, az intézmény főigazgatója adta át az örökbefogadást tanúsító oklevelet a neves csimpánzkutatónak, aki a „Gyökerek és Rügyek" hálózat magyarországi szervezetének elnökségi ülésére érkezett Budapestre.
„Afrikában közel 200 csimpánzt fogadtam örökbe, de Pola az első, akit Magyarországon adoptáltam" – mondta a kutatónő. Elmondása szerint negyvenöt éven át tanulmányozta Tanzániában a csimpánzok életét, évente több hónapot töltve az őserdőben. Jelenleg évi 300 napon át járja a világot.
Jane Goodall és védence © janegoodall.com |
A Jane Goodall által 1991-ben alapított „Gyökerek és rügyek" mozgalom elnevezés szimbolikus, hiszen míg a gyökerek a talajba kapaszkodnak, a rügyek az ég, a napfény felé emelkednek, s egy jobb élet reményét adják. Szerinte az egyetlen remény a fiatalok környezettudatos nevelése, hogy jobbá tegyék az emberek és az állatok életét. A korábban csak Tanzániára korlátozódó szervezet mára az egész világot behálózó mozgalommá vált, s csoportjai 87 országban tevékenykednek. A magyarországi szervezet 2004-be kezdte meg működését, s jelenleg 15 tagcsoportot számlál.
Pola, aki az örökbefogadás alkalmából ajándékot is kapott – egy zöldszínű nyuszit –, nagyon hamar barátságot kötött nevelőanyjával „megkóstolta" Jane Godall kardigánját, puszit adott, hozzábujt a kutatónőhöz. Jane Godall szerint nincs ebben semmi boszorkányság. Bizonyos hangokkal, nevetéssel ugyan lehet fokozni a hatást, hogy megnyerjük a kiscsimpánz bizalmát, ám végül is ugyanúgy kell vele bánni vele, mint bármelyik szégyenlős kisgyermekkel, azaz meg kell várni, míg magától közelít.