Az államfő árnyékából lépett ki az új román miniszterelnök
Kompromisszumos jelöltként került a román kormányfői posztra a komoly bankármúlttal rendelkező Florin Citu, akit Klaus Iohannis emberének tartanak.
Kompromisszumos jelöltként került a román kormányfői posztra a komoly bankármúlttal rendelkező Florin Citu, akit Klaus Iohannis emberének tartanak.
Még egy hónapja sincs hatalmon a román koalíció, de már most látszanak a konfliktusai. Egymással versenyez a két román liberális párt, az RMDSZ pedig komoly, de kisebbségi szempontból másodlagos fontosságú tárcák élén vállal kockázatot.
Csak a magyar Trianon-törvényre válaszként, az idén lett kiemelt nap június 4-e a románok számára, akik válogathatnak a nemzeti ünnepre alkalmas napok között. Politikai okokból mégis olyan jutott nekik télvíz idején, amelyiken nem hódolhatnak a szabadtéri sütögetésnek.
A szélsőjobb nagyot nyert a hét végi romániai választáson, ahol a koronavírus-járvány kezelése döntötte el a kampányt. Az RMDSZ bejutott a parlamentbe, de nehéz négyéves ciklus elé néz.
Az RMDSZ hangjaként vett részt Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a romániai választási kampányban, magyar nyelvű üzenetét számos román választó is megkapta, sokan felháborodtak. A román politikusok is tiltakoznak, szerintük a budapesti kormány nem tartja tiszteletben Románia szuverenitását.
Bár rekordot dönt a koronavírus-fertőzések száma, a korlátozások ellenére is megtartják a vasárnapra kitűzött választásokat Romániában. Az RMDSZ a parlamenti bejutásért küzd.
Amit az SZFE körüli harcban látunk, az nem "értékvita" vagy "identitásküzdelem", és nem a nemzetiek és nemzetellenesek harca, írja szerzőnk. Szerinte éppen ettől a szimbolikus nyelvtől kellene szabadulni, éppen a rendszer szimbolikus játszmáit nem szabad újrajátszani. Voltak, akiknek ezt a csapdát az SZFE-demonstrációkon sem sikerült elkerülniük.
Ha elkezd nekünk itt kürtőskalácsot sütni, és mindenhova székelykapukat rakat, esküszünk, a polgármesteri hivatal erkélyére kötjük fel! – ez a rémült üzenet a marosvásárhelyi önkormányzati választás véghajrájában Soós Zoltán polgármesterjelölt Facebook-falán jelent meg. Több ezer hozzászólás érkezett – magyaroktól, románoktól vegyesen. Mindenki tudta, hogy egy korszak zárul le, csak az volt kérdéses, milyen korszak kezdődik. „Visszatér-e Marosvásárhely?” – jelent meg itt is, ott is a Horthy-idők retorikáját, az Erdély visszatérését idéző kérdés a magyar sajtóban. A költői (?) túlzás mögött sok évtizednyi valós vagy vélt sérelem, frusztráció gyűlt fel.
A magyar közösség szereplésére a romániai önkormányzati választáson hatással lesznek a belső konfliktusok, a pártjaik közti rivalizálás, az RMDSZ-t ért korrupciós vádak, a szervezet elöregedése és az akut jelölthiány, valamint a vegyes etnikumú pártok erősödése.
Mi vezetett a leszboszi Moria menekülttábort elpusztító tűzvészhez? Milyen hatása lesz az apró görög szigeten kirobbant konfliktusnak az egész kontinens menekültpolitikájára? Miközben az emberi szenvedés nehezen fokozható, a megoldást Európa közönye is gátolja. Parászka Boróka elemzése.
Miután a török-görög határon több ezer menekült túlesett rendőrségi gumibotozáson, gumilövedékes és könnygázas oszlatáson, Törökország a koronavírus-járvány leple alatt elszállítja őket – sokuk nem is tudja, hova. Egy iráni ismerős útját egy pontig sikerült követni, aztán megszakadt a kapcsolat. Ha visszaküldik hazájába, börtön vár rá.
Nagyhatalmi küzdelem játékszerévé vált több tízezer ember a legújabb menekültválságban. Tudják, hogy továbbjutásukról politikusok alkuja dönt, ők mégis nekimennek a kerítésnek újra meg újra, míg egyszer lyukat nem találnak rajta – tapasztalta a katonák által körülzárt senki földjén a HVG kiküldött tudósítója.