2009. március. 03. 06:40 Utolsó frissítés: 2009. március. 02. 23:39 Shake

Többnejűség állami segélyből

Terjed a bigámia és a poligámia az Egyesült Királyságban, de egy újságcikk szerint az angol kormány nem vesz róla tudomást, pedig a több feleséget tartó férfiak többsége bevándorló, aki állami segélyen tartja el az asszonyokat és gyerekeiket.

Kaela 34 éves és két gyerek anyja, London keleti részén, Newhamben él, egy bangladesi iszlám közösségben. A nő 11 éves volt, amikor családja az egykori angol gyarmatokról az Egyesült Királyságba érkezett. Kaela elvégezte a helyi középiskolát és 19 évesen beleszeretett egy bangladesi fiúba. Összeházasodtak, a nő ma az önkormányzat szociális osztályán dolgozik tanácsadóként. Nemrégen, több mint egy évtizednyi együttélés után Kaela férje visszament Bangladesbe és egy iszlám vallás szerinti esküvőn második feleséget választott magának. A második feleség 19 éves, nem beszél angolul és nemrég fiút szült Kaela férjének.

„A férjemnek angol útlevele van és hamarosan visszatér Angliába az új feleségével. Egy fillért sem kaptam tőle az elmúlt időszakban, mert tudja, hogy az angol állam eltart engem és a gyerekeket, ha bejelentem az önkormányzatnál, hogy elhagyott a férjem” - mondta Kaela a Daily Mail című angol napilapnak. Az asszony szerint a férje új feleségét a gyermekek dadájaként fogja az országba hozni, turistavízummal, majd amikor még több gyerek születik, a fiatal nőnek mint egyedülálló anyának segélyt és lakást ad az állam, a segélyek meg az asszonyok pedig eltarthatják a férfit.

A cikk szerint nem ez az egyetlen módszer, amellyel a poligám férfiak a feleség-utánpótlást biztosítják. Mivel az asszonyok többsége nem hagyja el a lakást, nem beszél senkivel vagy nem is tud angolul, képtelenek segítséget kérni, amikor a férfi több feleséget költöztet oda. Az angol állam pedig akkor is biztosít valamilyen pénzügyi támogatást, ha az együtt élő férfi és nő nem házastársak, mindaddig, amíg bizonyítani tudják, hogy egy háztartásban élnek. Az egy férfi és több nő együttélésének jogilag számos változata biztosíthatja a megfelelő jövedelmet, van miből válogatni, csak a megfelelő címkét kell megtalálni.

Sokszor az is előfordul, hogy a férfi az angol törvényeket tiszteletben tartva az összes korábbi asszonytól elválik, mielőtt feleségül veszi a következőt, így a feleségek egyedülállóként jelennek meg a segélyezési rendszerben, és megállnak a saját lábukon, ha a férfi már nem óhajtja őket. A hatóságok hiába tudják, hogy miért történik a válás, nem szólhatnak közbe, a bevándorlási hivatal pedig automatikusan kiadja a letelepedési engedélyt az új asszonynak, aki sokszor évtizedekkel fiatalabb, mint a férje. Holott a többnejűség teljesen illegális az Egyesült Királyságban, pár száz éve még halálbüntetés, ma akár hét év börtön is járhat érte.

Egy, az angol kincstár, a belügyminisztérium, az adóhatóság és a munkaügyi minisztérium által készített felmérés szerint körülbelül ezer férfi él az Egyesült Királyságban bigámiában vagy poligámiában. De a Daily Mail értesülései alapján ez a szám csak a jéghegy csúcsa, mert ennél sokkal többen élnek komplex és illegális házassági rendszerekben, amelyekről egyáltalán nincsen statisztikailag használható adat.

Sokan vannak Nagy-Britanniában, akik szerint a többnejűséget legálissá kellene tenni az ország multikulturális összetétele miatt. A bigámia vagy a poligámia ugyanis elterjedt szokás, nemcsak Bangladesben, de egész Indiában, Pakisztánban, Szaúd-Arábiában és Afrika jó részén is, ahonnan rengeteg bevándorlót fogad az ország. Ugyanakkor a közvéleményt komolyan ingerli a jelenség, mivel a többnejű férfiak feleségei és gyermekei sok esetben az angol adófizetők pénzéből, szociális segélyeken és önkormányzati házakban élnek. A Daily Mail azt állítja, ha egy férfi többnejűséget engedélyező országból érkezik, az angol kormány majdnem 100 fontot fizet az első felesége után és 34 font kezdvezményt a többi neje után, ami heti 800 font extra jövedelmet jelenthet a háztartásnak.

Az angolok kevésbé toleráns része szerint, ha valaki az Egyesült Királyságba jön és életvitelszerűen ott él, annak tisztelnie kell a szigetország törvényeit, amelyeket a hatóságoknak is be kellene tartaniuk. Ha tehát valakit bigámián, netán poligámián kapnak, annak büntetés jár, és ha az illető bevándorló, akkor tessék kitoloncolni az országból. Nem mintha ez megvalósítható lenne, hiszen éppen attól működik jól a rendszer, hogy az angol törvények szerint nincs szó többes házasságról.

A másik, jóval toleránsabb nézet szerint akinek a vallása engedélyezi a többnejűséget, az tegyen úgy, ahogy a hite diktálja, de a férjeknek nem szabadna több feleség után igénybe venni a segélyeket és kedvezményeket, az államnak pedig törvényben kellene szabályoznia, hogy ez ne legyen lehetséges. A poligámia figyelembevételével a feleségeket családtagoknak lehetne tekinteni, a további személyekkel tehát ugyanaz a háztartás nőne, ezért nem járna külön segély.

A Daily Mail szerint az angol kormány a kulturális toleranciára és vallási tiszteletre hivatkozva nem deríti fel az ilyen típusú eseteket, hiszen az iszlám négy feleséget engedélyez hívőinek. A Korán azonban azt is kimondja, hogy a muszlim férfi a többnejűséghez csak akkor folyamodhat, ha módjában áll, hogy feleségeit el is tudja tartani – önerőből.

Krisztina O'Brien

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.