Vajon a névmástól lesz a kapcsolat más?
Kevesen gondolnák, milyen sokat számít egy párkapcsolat jövője szempontjából, hogy a partnerek mely személyes névmásokat használják beszéd közben. Pedig, mint arra amerikai pszichológusok legfrissebb kutatásaikban rámutattak, ilyen apróságokból akár a szerelem tartósságára is lehet következtetni.
Az Arizónai Egyetem kutatói nemrég például arra jutottak, hogy az „én” és „enyém” névmásokat kiemelkedően használó emberek általában hajlamosabbak a szorongásra, és jóval többször élnek át negatív érzelmeket.
Velük ellentétben azok a párkapcsolatban élők, akiknek a beszédében számottevően gyakoribbak voltak a „mi” és a „miénk” névmások, azok általában boldogabbak voltak, és egészségesebb volt a kapcsolatuk is – állította egy másik, a Kaliforniai Egyetem pszichológusai által elvégzett vizsgálat.
A kutatók 30 különböző, ugyanebben a témában készített tanulmányt vizsgáltak át.
Kiemelték, hogy a többes szám első személyű személyes névmás gyakori használata kifejezetten arra utal, hogy az érintettek között igen nagy a jó értelemben vett egymásrautaltság, pozitíven látják és támogatják a partnerüket, és az egész attitűdjük kapcsolatközpontú.
Ráadásul – hangsúlyozta a kutatást vezető Alexander Karan – könnyebben oldják meg a konfliktusokat is.
Kérdés persze, hogy melyik volt előbb.
Magyarán: vajon azok használnak több „mi-t”, akik amúgy is elégedettebbek a kapcsolatukkal? Vagy a T/1-es névmások teszik jobbá és egészségesebbé a lelki kötelékeket?
A válaszra még várni kell a pszichológusok szerint. Ám, mint tanácsolják, addig sem árthat, ha a szerelmesek vagy a hosszabb ideje párkapcsolatban élők elkezdenek egy kicsit figyelni arra, mennyire „én”- vagy „mi”-központú a beszédük.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, melynek témája: újrakezdés a bizonytalanság korában.
Nézze meg előfizetési ajánlatainkat, most sokféle kedvezménnyel várjuk.