2014. szeptember. 27. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 27. 17:37 Plázs

Boldoggá avatták Álvaro del Portillót

Több mint 200 ezer hívő jelentében és Ferenc pápa képviselőjének, valamint a spanyol kormány több tagjának jelenlétében boldoggá avatták szombaton Madridban Álvaro del Portillo katolikus püspököt, az Opus Dei mozgalom egykori vezetőjét.

A ceremóniára a szervezet tájékoztatása szerint nyolcvan országból érkeztek zarándokok. Ferenc pápa üzenetét Angelo Amato bíboros tolmácsolta a szabad ég alatt rendezett misén, amelyen rajta kívül 17 bíborostársa is jelen volt. 

Álvaro del Portillo Madridban született 1914-ben. 1935-ben csatlakozott a papok irányítása alatt álló, de nem egyházi személyeket tömörítő szervezethez, 1944-ben szentelték pappá. Negyven éven át dolgozott az Opus Dei alapítója és első vezetője, Josemaría Escrivá de Balaguer közeli munkatársaként. A szervezet vezetését Balaguer 1975-ben bekövetkezett halála után vette át. Amikor II. János Pál pápa 1982-ben prelatúrává (egyházkormányzati egység) nyilvánította az Opus Deit, Álvaro del Portillót annak vezetőjévé, prelátussá nevezte ki. 1991-ben szentelték püspökké, 1994-ben hunyt el a Vatikánban, utóda a baszk nemzetiségű Javier Echevarría lett.

Az Opus Dei olyan katolikus társadalmi szervezet, amely nagy hangsúlyt helyez az egyházi törvények és hagyományok megtartására. A mozgalmat sok támadás éri a liberális katolikusok részéről, akik szerint a mozgalom elitista, és külön egyházat akar létrehozni az egyházon belül. A mozgalomnak világszerte 90 ezer tagja van, sok közöttük a magasan képzett szakember: tudós, egyetemi tanár, bankár, állami tisztségviselő, politikus. A szervezettel szembeni ellenérzéseket növelte Dan Brown bestseller-író világsikerű regénye, A Da Vinci-kód - és az abból készült film -, amely az egyház sötét titkainak megőrzésén fáradozó gyilkos, hataloméhes szektaként ábrázolta az Opus Deit.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.