Műtéttel gyógyítható a 2-es típusú cukorbetegség?
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy műtéti úton gyógyítható lehet a 2-es típusú cukorbetegség. Nemcsak a kezelés változhat, de a cukorbetegségről való vélekedés is átalakulhat.
A Diabetes Care magazin februári számának mellékletében jelentetett meg cikket a cukorbetegség sebészeti megoldásának vezető szakértője, amelyben a bél egy kis részét tünteti fel a cukorbetegség kialakulásának lehetséges okaként.
A tanulmány szerzője, Francesco Rubino, a New Yorki Presbiteránus Kórház munkatársa tudományos bizonyítékot ad a cukorbetegség műtét utáni karbantartásának mechanizmusára. Klinikai tanulmányok kimutatták, hogy azok a módszerek, amelyekkel csökkenthető a gyomor mérete (bypass műtétek), javítanak a cukorbetegségen a testsúly jelentős csökkenése miatt. Rubino, aki a diabétesz centrum vezetője, előzetes kutatásaiban már kiderítette, hogy az a folyamat, ahogy az emésztőszervrendszeri bypass karban tartja a cukorbetegséget, a nyombél és az éhbél megkerülő vezetékének kiépítésén alapul. Ezzel a módszerrel megkerülhető lehet a probléma forrása.
Valójában egyre inkább bebizonyosodik, hogy az emésztőszervrendszer fontos szerepet játszik az energiaszabályozásban, és hogy sok belső elválasztású mirigy vesz részt a cukoranyagcserében. Rubino szerint nem kell meglepődni azon, hogy a belek anatómiájának sebészi átalakítása hatással van a vércukorszintet szabályozó mechanizmusra, amely végső soron a cukorbetegséget is befolyásolja.
Igazából a felső bélszakasz műtétje nem javítja a vércukorszint-szabályozó képességet. Ha nem cukorbetegen végzik el a beavatkozást, még ronthatja is a glükózszint szabályozását, cukorbetegek esetében viszont a probléma megoldódik. Ez azt sugallhatja, hogy a cukorbetegek esetében a felső bélszakaszban kell keresni az elváltozás kulcsát. Egyelőre ismeretlen azonban az elváltozás mikéntje. Rubino az „anti-incretin-teória” néven ismert magyarázatot javasolja.
Az inkretin egy emésztőszervrendszeri hormon, az inzulintermelést fokozó tápanyagok áthaladására való válaszként keletkezik, mivel a túl sok inzulin alacsony vércukorszintet eredményez. Rubino doktor sejtése szerint a szervezetben működik egy ellenszabályzó folyamat, amelyet ugyanúgy az áthaladó tápanyag aktivál. Ez utóbbi csökkenti a kiválasztást és az inzulin hatását egyaránt. Egészséges egyéneknél az egyensúly megfelelő az inkretin és anti-inkretin faktorok között. Másoknál a nyombél és az éhbél talán túl sokat termel az anti-inkretinből, amely leblokkolja az inzulint, ami miatt kialakul a cukorbetegség. Ha a bypass-műtéttel kizárjuk a felső kis bélszakaszt a tápanyag-továbbításból, akkor kompenzálhatjuk az anti-inkretin abnomrális termelődését.
A mechanizmus jobb megértése céljából a kutatók a műtéti eljárás további kutatásait szorgalmazzák. A legtöbb cukorbetegnek manapság még nem ajánlják fel a műtét lehetőségét, a bypasst is csak a súlyosan elhízott betegeknek javasolják.
"Egyre biztosabbá válik, hogy a diabétesz-műtét azoknál is hatásos lehet, akik csak kisebb mértékben küzdenek túlsúllyal. A diabétesz-műtét kézikönyve bizonyára el fog térni a gyomorszűkítő műtététől, és nem csak a testtömeg-index lesz az egyetlen javallata. A diabétesz-műtéttel megtanulhattuk, hogy a cukorbetegség nem mindig egy krónikus és visszafordíthatatlan betegség, ahol az egyetlen terápiás lehetőség a vércukorszint szabályozása. A műtét által kínált lehetőségek egyedülállóak" - teszi hozzá Rubino doktor.
A 2-es típusú cukorbetegség egyre gyakoribb, több mint 200 millió embert érint világszerte. Az új kezelési módszerek kifejlesztése versenyfutás az idővel, így nem vethetjük el a műtét lehetőségét sem.