Több mint 30 év után szuperholddal ''egybekötött'' teljes holdfogyatkozásban gyönyörködhetett az, aki hajnalban az eget figyelte: a Hold 14 százalékkal nagyobbnak és 30 százalékkal fényesebbnek tűnt, mint egyébként teliholdkor. Nézze meg képes összeállításunkat felhők nélkül!
Szuperholdról akkor beszélhetünk, amikor égi kísérőnk ellipszis alakú pályáján haladva teliholdkor perigeumba kerül, azaz ekkor ér a Földhöz legközelebb. Ilyenkor csaknem 50 ezer kilométerrel kisebb távolság választja el bolygónktól, mint apogeumkor, azaz a Hold pályájának a Földtől legtávolibb csücskén. A közelségnek köszönhetően az égitest az apogeumkor megfigyelhető teliholdhoz képest 14 százalékkal nagyobbnak tűnik és 30 százalékkal fényesebben ragyog az égbolton.
A csillagaszat.hu leírása alapján a holdkorong hajnali 3:07-kor érintette a teljes árnyék peremét, a nyugati irányban egyre alacsonyabbra süllyedő holdkorong pedig 4:11-re merült teljesen a Föld árnyékába, amiből 5:23-kor kezdett kilépni.
A jelenségre csak teleholdkor kerülhet sor, de mivel a Hold pályasíkja nem esik pont egybe Földünk Nap körüli keringési síkjával, nincs holdfogyatkozás minden teleholdkor. Általában kísérőnk az árnyékkúp ''alatt'' vagy ''felett'' halad el. Szeptember 28-án szerencsénk lesz, ekkor a Hold a földárnyékot szinte ''telibe találja'' - olvasható a Magyar Csillagászati Egyesület weboldalán.