A második világháború után 74 évvel Európa képes az önpusztító üzemmódra, pedig létrehozta a legjobbat, az Európai Uniót – állítja a Lengyel Filmnapokon bemutatott Éter című film lengyel rendezője, Krzysztof Zanussi.
A 79 éves rendező a lengyel film nagy korszakában vált a kelet-európai művészfilm egyik meghatározó alakjává, és évtizedek óta szoros kapcsolatban áll a magyar filmesekkel. A magyar Laokoon Filmgroup koprodukciójában készült, Éter című filmjének egyik címszerepét, a fekete kalapos ördögi figurát László Zsolt alakítja.
Fegyvertelenek vagyunk, ha azt hisszük, hogy a gonosz nem létezik. Mindenkiben benne van a fenevad. A dominanciára, a hatalomra való törekvés az életösztön része, ugyanakkor ott van a szabadság is, hogy milyen gondolatoknak, indulatoknak, tetteknek engedünk teret
– mondta Krzysztof Zanussi a HVG-nek adott interjúban új filmje apropóján.
„Az én nemzedékem emlékezetében, amelyik megélt két totalitarizmust, mindig jelen van a gonosz. A mai fiatalok számára elképzelhetetlen a fenyegetettség érzete, a szólás, a mozgás szabadságának korlátozása. Őket a fogyasztói társadalom túlkapásai, a reklámokból áradó hazugságok, az internetfüggőség, a gyors meggazdagodás lehetőségei manipulálják – tette hozzá.
A rendező úgy véli, hetvennégy évvel a második világháború után relatíve nyugalomban élünk, relatíve fejlett európai országokban, és a lehető legjobb dolog, amit Európa létrehozott, az Európai Unió.
Mégis még mindig képesek vagyunk az önpusztító üzemmódra. A szándékos öngyilkosság első felvonását az első világháború jelentette, a nyugati civilizáció meggyilkolása a második világháborúban teljesedett ki. Ma pedig a populizmus ördöge kísért.
A rendezővel készült teljes interjút elolvashatja a friss HVG hetilapban!