Kulka János úgy érzi, hogy egy régi álma teljesül: a budapesti Katona József Színház színészeként lép fel 2013 őszétől, miután otthagyja a Nemzetit.
„Nagyon szerencsés vagyok, olyan, mintha valaki vigyázna rám” – így éli meg Kulka János a budapesti Katona József Színházból érkező ajánlatot, aminek szerződését holnap, kedden írják alá a felek.
Kulka útja a Nemzetiből a Katonába azzal kezdődött, hogy Zsámbéki Gábor rendező, a Katona korábbi igazgatója megtudta: a színész kilép a Nemzeti Színház társulatából 2013 júniusában, azaz Alföldi Róbert távozásával. Zsámbéki szerepet ajánlott Henrik Ibsen: A nép ellensége című darabban, ahol egyelőre vendégként lép fel.
Máté Gábor, a Katona jelenlegi színigazgatója a darab premierbuliján lépett Kulkához, és „azt kérte, hogy nagyon komolyan beszéljünk. Én éppen a harmadik fröccsömnél tartottam, komolyan nem nagyon akartam beszélni,” de végül mégis elhangzott az ajánlat. A Máté-Zsámbéki-Ascher Tamás rendező hármas egyetértett abban, hogy Kulkának állandó társulati tagságot ajánlanak.
„Szerintem a hvg.hu-nak köszönhetem ezt a szerepet.” Tavaly decemberben jelent meg lapunkban Szentgyörgyi Rita interjúja a színésszel. Kulka úgy véli, hogy Zsámbéki innen értesült arról,hogy elhagyja a Nemzetit.
Ebben az interjúban hangzott el, hogy úgy döntött, nem kíván színészként munkát vállalni a Vidnyánszky Attila–Eperjes Károly páros Nemzetijében – és ekkor még nem volt alternatív ajánlat sem, döntése ugrás volt a sötétbe. Különös, hogy „egy határozott ’nem’ hány kedvező ’igent’ von maga után.” Azt hiszem, titkon mindig „arról álmodtam, hogy a Katonában játsszam.Nagyon szerencsés vagyok.”
Kulka a közelmúltban több olyan szerepet is kapott, ahol a korrupt és kegyetlen hatalom képviselője. A világszerte sikeresen értékesített A vizsga című filmben (r.: Bergendy Péter) az ötvenes évek titkosrendőrségének egyik intrikusát játssza, Kovács Márton–Mohácsi István–Mohácsi János: Egyszer élünk színdarabjában (r.: Mohácsi János), mint kommunista politikai tiszt jelenik meg, és az Ibsen-darabban is egy korrupt polgármestert alakít. „A színházban az igazság a lényeg, és ha valaki azt gondolja, hogy a színháznak nem a valóságról kell szólnia, az hatalmasat téved. Olyan politikust alakíthatok ebben a 19. századi darabban, mint a mai szekszárdi polgármester, akit a fellépés előtt a tévében láthattam, és azt magyarázza, hogy teljesen normális, hogy a húga is nyert a trafikpályázaton.”
A magyar valóság tehát kiváló forrás, automatikusan jelennek meg a híradóban látott politikusi gesztusok a szerepekben, mint például „amikor egy zavarban lévő miniszterelnök megpróbálja összehúzni, begombolni a zakóját a hasán.”
Úgy véli, hogy a III. Richárddal kezdődött az a korszak, amikor a gonosz politikusok sorát játszhatta, de eközben egyik szeretett darabja a Nemzetiben bemutatott Tony Kushner: Angyalok Amerikában (r.: Andrei Şerban).
„Egyelőre abban állapodtunk meg, hogy évente csak egy új szerepet játszom.” Vagyis a 2013–2014-es évadban A nép ellenségét már társulati tagként játssza, és ez március-áprilisban kiegészül egy újabb szereppel.