2011. november. 30. 13:21 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 30. 13:23 Kult

Börtönhangulat az egykori győri zsinagógában

Börtöntörténeti tárlat nyílt szerdán Győrben. A kiállítás a büntetés-végrehajtási intézetek világát idézi, a szokásos eszközök mellett építészeti kuriózumok segítségével.

Három éve kezdett saját történetének feltárásába a Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet, ehhez a munkához kérték nemrég szakemberek támogatását – hangzott el Az ismeretlen börtön című tárlat szerdai megnyitóján.

A szerdán megnyitott tárlat január elejéig lesz látható az egykori győri zsinagógában. A nagytermet körülölelő karéjban a 19-20. század nagy törvényház- és börtönépítésze, a törvény- és fogháztervezés hazai "piacát" évtizedeken át uraló Wagner Gyula több tervét állítják ki.

A győri börtön eredeti rajzai mára elvesztek, a bővítéshez kapcsolódó munkák viszont megtekinthetőek a tárlaton. De belenézhet a közönség az Egerben, Szolnokon vagy Vácon ma is álló, Wagner elképzelése alapján emelt épületek tervei mellett egy különleges dokumentumba is. A szegedi Csillag terveit régóta nem tették közszemlére ugyanis – mondta Grászli Bernadett, a győri börtönnel a kiállítás megteremtésében együttműködő Városi Művészeti Múzeum igazgatója.

A zsinagóga téli templomának karzatán az egykori és a mai börtönélet tárgyi emlékeiből rendeztek kamarakiállítást. Ebben helyet kapott 18. századi fogdakönyv, de befért a válogatásba az egykor "lőcsei fehér asszonyként" ismert Korponay Jánosné fogságának és pörének néhány tárgyi emléke is. Őt győri raboskodása után a város piacterén fejezték le 1714-ben.

Külön érdekességnek szánják a büntetés-végrehajtási egyenruhák fejlődésének bemutatását. Az 1950-as években használt daraboktól a most rendszerben lévőkig több változat is látható - de csak a személyzet ruházatából. Kiállítottak priuszlapokat és a harmincas évekből fennmaradt, a rabok által készített karikatúrákat is.