Uniós információs hálózat a könyvtárakban
Európai uniós tájékoztató hálózat jön létre a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) Központi Könyvtárában és négy régiós tagkönyvtárában – erről Göncz Kinga külügyminiszter és Fodor Péter, a FSZEK főigazgatója írt alá együttműködési megállapodást csütörtökön Budapesten.
Göncz Kinga az esemény alkalmával elmondta: azt szeretnék, ha Budapesten belül a FSZEK válna az EU-s információk központjává. Hozzátette: ezzel a főváros ledolgozza hátrányát, hiszen vidéken, a megyei könyvtárakban sok helyütt már korábban megvalósultak hasonló beruházások.
Kifejtette: az Európai Unióhoz való csatlakozás igazi nyertese a fiatalok nemzedéke. Eddig mintegy 18 ezer diák volt például az Erasmus program keretében valamely uniós tagállamban tanulni, ahol megismerkedhetett az adott ország kultúrájával, szokásaival; ez a jövő igazi záloga.
Fodor Péter közölte: a központi könyvtáron kívül – Budapest négy régióját lefedve – a XIII. kerületi Dagály utcai, a csepeli Sétáló utcai, a budai Ugocsa utcai és a kőbányai könyvtár kapcsolódik be a tájékoztatási hálózatba, amelynek kialakításával úgynevezett EU-sarkot alakítanak ki, ahol válaszolnak az állampolgári kérdésekre, információt szolgáltatnak a közösségről, és uniós rendezvényeket szerveznek a lakosság részére.
A FSZEK Központi Könyvtárának európai uniós gyűjteményét 1997-ben alakították ki a könyvtári hálózatban először, de országos közkönyvtári szinten is az elsők között jött létre. A tagkönyvtárakban szintén folyik EU-s tájékoztatás a kezdetektől: könyvek, folyóiratok, uniós adatbázisok alkotják a gyűjteményeket.
Az együttműködési megállapodást a FSZEK központi könyvtárában megrendezett Fiatalok Európában című rendezvény keretében írták alá. A programon a diákok külföldi továbbtanulásról és az EU-ról szóló előadásokon vehették részt, nyelvtanfolyamokról, ösztöndíjakról érdeklődhettek.