Ben van Beurden szerint az energiaköltségek tovább emelkednek, miközben fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország leállítja a gázszállításokat.
„Nagyon kemény tél lesz Európában” – mondta a The Guardian tudósítása szerint Ben van Beurden, a Shell vezérigazgatója csütörtökön Oxfordban, az Aurora tavaszi konferenciáján. „Mindannyiunknak szembe kell néznünk az energiaárak nagyon jelentős emelkedésével. A legrosszabb esetben Európának jegyrendszerrel kell szabályoznia az energiafogyasztását.”
A nagykereskedelmi energiaárak folyamatos emelkedése többtényezős probléma. Szerepet kapnak ezek között a most leállított norvég gázipari dolgozók sztrájkjával és az Egyesült Királyság folyamatos energiaimport-függőségével kapcsolatos aggodalmak, valamint a kontinentális Európába irányuló orosz gázáramlással kapcsolatos folyamatos bizonytalanság is.
Van Beurden szerint „nem lehet tudni”, hogy Oroszország a hétfőn megkezdett karbantartás után újraindítja-e a gázszállításokat Európába az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül. A karbantartás július 21-én fejeződik be.
„Putyin elég sokunkat meglepett” – mondta. „Csalódott vagyok az eredmények miatt. Azt is megmutatta, hogy jobb, ha komolyan vesszük, amikor fenyegetőzik... Sokáig úgy gondoltuk, hogy Oroszországnak nem áll érdekében, hogy elvágja magát a legnagyobb piacától. Ennek ellenére képes és hajlandó fegyverként használni az energiaellátást.”
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Zelenszkij szerint Oroszország kétmillió embert vitt ki erőszakkal Ukrajnából, újraindulhat a gabonexport - a háború csütörtöki hírei
Az ukrán elnök azt állította, hogy az oroszok a háború kezdete óta már 2960 rakétát lőtt ki az ukrán városokra, és hogy a katonák Európát és Ázsia más országait is célba veszik majd. Folyamatosan bővülő hírfolyamban követjük az orosz-ukrán háború fontosabb híreit.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.