Vállalkozás 7digits - Czire Zsuzsanna 2021. október. 03. 11:00

Már rég nem csak a követők számától függ, hogy mennyit tud keresni egy influenszer

Az influenszerüzletágba évek óta ömlik a pénz, előrejelzések szerint 2022-re a piac mérete eléri a 15 milliárd dollárt. Hogy egy influenszer mennyit keres, az a követőszámon túl számos egyéb tényezőtől is függ, például a hitelességtől. Hogyan lesz egy influenszer hiteles? Milyen trendek érvényesülnek itthon az influenszerkommunikációban? Mennyit keresnek a hazai influenszerek? Többek között erre a kérdésre keressük a választ ebben a cikkben.

Az utóbbi években több mint hétszeresére nőtt világszinten az influenszermarketingre elköltött pénzösszeg; míg 2016-ban csupán 1,7 milliárd dolláros volt a marketingpiacnak ez a szegmense, addig erre az évre az Influencer Marketing Hub elemzése szerint várhatóan eléri a 13,8 milliárd dollárt is.

7digits

A tanulmány készítéséhez megkérdezett vállalkozások és cégek vezetőinek 90%-a szerint az influenszermarketing hatékony, háromnegyedük külön büdzsét tervez elkülöníteni az ilyen jellegű költségekre.

Ám ez nem volt mindig így. Néhány éve, amikor az influenszermarketing még gyerekcipőben járt, akkor az influenszerek kopogtattak a cégeknél és legtöbbször termékért cserébe dolgoztak. Napjainkra azonban a cégek kilincselnek az influenszereknél, ők pedig szabadon válogathatnak az ajánlatok között, és jellemzően csak azokat fogadják el, amelyek megfelelnek a saját értékeinknek és amelyek bizonyos mértékű alkotói szabadságot is meghagynak számukra. Ez a tendencia valószínűleg tovább fog erősödni, hiszen az influenszermarketing 2022-re becsült éves értéke eléri a 15 milliárd dollárt.

Kik az influenszerek és miben rejlik a sikerük titka?

Az influenszerek a közösségi médiában az átlagos felhasználónál nagyobb követőtáborral rendelkező emberek. A hatalmas követőszámmal rendelkezőket makroinfluenszereknek nevezzük, míg azokat, akiket csupán néhány ezren vagy tízezren követnek, mikroinfluenszereknek. Ők jellemzően egy niche, azaz egy szűk terület és egy nyelvileg, vagy kulturálisan korlátozott piac szakértői, ahol cserébe megkérdőjelezhetetlen véleményvezérnek számítanak.

Főleg a mikorinfluenszerekre igaz az, hogy sikerük titka a követőikkel kialakított kvázi személyes kapcsolatban rejlik, hiszen a követőikkel egyazon hobbit űznek, ugyanazért a célért dolgoznak, ugyanazon közösség tagjai - így a követők azonosulni tudnak velük, kialakul feléjük egy egyirányú érzelmi kötődés.

Ez az oka annak, hogy egy influenszertől érkező termékajánlás személyes hangvételűnek, barátinak tűnik, szemben a személytelen és minden perszonalizációt nélkülöző tévé- és online reklámokkal. Ráadásul a “hirdetés” nagyobb valószínűséggel éri el a célját, ugyanis jó eséllyel néhány potenciális vásárlót ér el, azonban sokkal gyakrabban nyílik lehetőség az üzenet személyre szabására. Az influenszermarketing sikerét az alábbi, Magyarországon végzett felmérés is igazolja.

7digits

A felmérés azt mutatja, hogy hazánkban a kütyükkel, technológiával, egészséges életmóddal és a gasztronómiával kapcsolatos influenszereknek van a legnagyobb hatásuk a követőik fogyasztói szokásaira, de a játékokkal, párkapcsolati témákkal és sporttal foglalkozó influenszerek követőinek is csaknem a fele hagyatkozik az influenszer ízlésére, ha megvásárolandó termékekről vagy szolgáltatásról van szó.

Influenszertrendek Magyarországon

A Follow Me Marketing Ügynökség és az ArvaliCom 2019-es felmérésének eredménye azt mutatja, hogy a magyarok körében az influenszerek által leginkább befolyásolt csoport a 14-18 éves fiatalok. A kutatás szerint ennek a korosztálynak a család, az iskola, a sportközösség vagy a vallás mellett - esetleg helyett - az influenszerek jelentik a biztos pontot az életében, sőt gyakran a véleményvezérek hitelessége meghaladja a szülők, illetve a tanárok hitelességét.

A 14-18 éves korcsoport elsősorban az Instagramon és a Youtube-on követi kedvenc influenszerét, de jócskán feltörekvőben van a TikTok alkalmazás, amely a könnyen fogyasztható, rövid videós tartalmakkal tör az élre. A megkérdezett fiatalok alig 19%-a követi a Facebookon kedvencét, a Snapchaten pedig csak elenyésző 12%-uk.

Érdekes összefüggés vehető észre a platformfelhasználási szokások és a felhasználók kora között. Míg a fiatalabb korosztály a videó- és képmegosztó platformokat preferálja, addig az ezredfordulós korosztály és az idősebbek körében a Youtube videómegosztó mellett nagy népszerűségnek örvend a Facebook és a LinkedIn is.

 

7digits

A dolgozók körében megjelenik a szakmai vagy üzleti influenszerkedés, és ennek elsősorban a Facebook ad otthont. A magyar vállalkozói szférában is növekszik a szakmai influenszerek tevékenysége. Ráadásul ez a munkaerőpiacon is kelendő készség, ugyanis a vállalatok sokszor azzal a nem is titkolt céllal vesznek fel, vagy neveznek ki bizonyos pozíciókra embereket, mert azok “influenszerértéke” - azaz hétköznapi megfogalmazásban a hitelessége - is magas.

Mennyit keresnek a magyar influenszerek?

Az, hogy egy influenszer mennyit keres, több tényezőtől függ; mára már elavult az a képlet, hogy egy influenszer X ezres követőtáborral Y forintot keres posztonként. Egy influenszer keresete nagyban függ a beágyazódásától a köztudatba - azaz attól, hogy mennyire jelenik meg a hagyományos médiában, milyen mértékben találkozunk vele a közösségi médiától eltérő felületeken, illetve korábban milyen márkák dolgoztak már vele.

Az ismertségen túl a posztok és a videók minősége is befolyásolja az influenszer keresetét, ugyanis a kitűnő minőségű képekre és videókra többen reagálnak a követők közül, a sok reakciót kapó posztokat pedig a platform algoritmusa automatikusan feljebb sorolja és ezzel ezek a posztok még több fogyasztót érnek el. Ezáltal pedig magasabb lesz a megbízó egy posztra költött összegének megtérülése is.

A fenti szempontok csak a szponzorált tartalomból befolyó kereset esetében meghatározóak, nem szabad azonban elfelejteni, hogy

a nagyobb influenszerek bevételének egy részét teszik csak ki a reklámok.

Egy jó influenszer a saját brandjét építi és igyekszik saját márkás termékeket (pl: póló, bögre, könyv) értékesíteni, illetve saját vállalkozását és/vagy szolgáltatását népszerűsíti.

AFP / JENS KALAENE

A legismertebb magyar influenszerek, mint Pamkutya, Kulcsár Edináék, Kajdi Csaba vagy Sápi Vivi számos felkérést kapnak, de megválogatják, hogy kikkel dolgoznak együtt. Olyan szempontok alapján mérlegelnek, hogy adott megbízó beleillik-e az imidzsükbe, vajon hitelesen tudják-e képviselni őt, és természetesen így a dolog anyagi része is egyéni megállapodás tárgyát képezi.

A fentebb nevezett, országosan ismert influenszerek mellett vannak az átlag százezer követővel rendelkező, ismertebb influenszerek. Egy hazai influenszer ügynökség képviselője szerint általánosan elmondható, hogy egy TikTok-influenszer, ha már rendelkezik 100 ezer követővel, videónként elkérhet egy kb. 80 és 300 ezer forint közötti összeget a szponzorált tartalomért. Egy Instagram-influenszernél, akinek 100 ezres a követőtábora, 150 ezer és 500 ezer közötti összegbe kerül általában egy-egy reklámcélú poszt. A Youtube videómegosztó platformon, az ebbe a kategóriába tartozó magyar influenszerek 2 millió forint alatt nem is vállalnak tartalomkészítést.

A magyar piacon széles réteget képviselnek a mikro- és nano influenszerek (akiknek 100 ezer fő alatti a követőtáboruk), az ő keresetük elsősorban az eléréstől (reach) függ, azaz attól, hogy mennyi potenciális embert érnek el egy-egy tartalommal. Ez gyakran több, mint a de facto követőszám, az elérés ugyanis - több más paraméter mellett - attól függ, hogy mennyire népszerűek az adott influenszer tartalmai.

Egy influenszer legfontosabb tulajdonsága a hitelesség, mind a reklám szempontjából, mind pedig az influenszer saját brandjének szempontjából. A fogyasztók 42%-a szerint így is túl sok a szponzorált tartalom, és 67%-uk már követett ki influenszert az irreleváns reklámposztokért, így mind a megbízónak, mind az influenszernek szem előtt kell tartania, hogy érdekes, minőségi és legfőképpen szórakoztató tartalmakkal rukkoljon elő - különösen ha a minőségi tartalmak szempontjából amúgy is telített sport, fitness, vagy divat területén dolgoznak.

Akkor kopogtassunk be néhány influenszerhez?

A kereslet és kínálat könnyebb találkozása érdekében sok influenszer már ügynökséggel képviselteti magát, hiszen így mindkét félnek tisztább és egyszerűbb az együttműködés, és a jogi feltételek is világosan le vannak fektetve. A cégek számára ez azért is előnyös, mert ezek az ügynökségek sokszor komoly marketingstábbal rendelkeznek, és ők tudják biztosítani, hogy az influenszerek hozzák a képviselt brand által elvárt minőséget, illetve egy ügynökség kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy az elkészült tartalom hiteles legyen.

AFP / JENS KALAENE

Még tovább nő a piac?

  1. Az előrejelzések szerint az influenszermarketing 2021-ben nagyobb lesz, mint valaha - már 2020-ban 240 új, influenszermarketingre fókuszáló platform és ügynökség jelent meg a piacon, és ez a tendencia azóta is növekszik.
  2. Valószínűsíthető, hogy 2022-re az influenszermarketing több mint 15 milliárdos ágazattá növi ki magát - a megkérdezett marketing szakemberek 63%-a azt nyilatkozta, hogy növelni kívánja az erre fordított költségvetést a következő évben.
  3. A videós tartalmak egyre népszerűbbé válnak: a TikTok népszerűségének növekedése, az Instagramon a Reels és az IGTV bevezetése azokat az influenszereket tette egyre sikeresebbé, akik magas minőségű és szórakoztató videós tartalmakat készítettek.
  4. A 2020-as év egyik legmeghatározóbb eseménye a pandémia volt, ami természetesen hatással volt az influenszermarketingre is. Más értékek váltak meghatározóvá, a tökéletesre retusált, idilli képek veszítettek népszerűségükből, és azok a tartalmak hódítottak, amelyek a kendőzetlen valóságot mutatják be. 2021-ben egyre gyakoribb, hogy a bloggerek és az influenszerek a #nofilter trendet követve gyártanak tartalmat, amelyek a hitelességre összpontosítanak. Míg az Instagram és a TikTok elsősorban vizuális platform, a tökéletes képek közel sem elégségesek a platformon való sikerhez - a hitelesség, a tudatosság és a közösségi szerepvállalás segíti az influencerek kiemelkedését a tömegből.
  5. Szintén a tavalyi, 2020-as év társadalmi aktivizmusa rávilágított az influenszer marketing sokszínűségének hiányára és az egyenlőtlenségekre, amelyekkel a tartalomkészítők is szembesültek, ezért a 2021-es influenszer marketing trendek (is) a sokféleséget és a társadalmi elfogadást helyezik a középpontba, ezen keresztül mutatják be a brandek értékeit is.
  6. A márkák egyre inkább előnyben részesítik a hosszú távú együttműködést az influenszerekkel, inkább márkanagyköveteket keresnek, akik a brand hitelességét növelni tudják és egyre távolodnak az egy marketingprojekt egy influenszertrendtől.

Az influenszermarketing egy egyre növekvő szektora a marketing szakmának. Ahogy az offline marketing helyét egyre inkább átveszi az online marketing, ez utóbbi ágazatban kiugró sikerrel teljesít ez a terület is. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ettől a perctől kezdve elég néhány infuenszert megfizetni és dőlni fog a pénz, hanem azt, hogy a marketingstratégiát érdemes úgy megtervezni, hogy abban hangsúlyos helyet kapjanak az influenszerek is.

Egy jól felépített és átgondolt terv azonban az online marketing többi taktikájával összhangban számottevő megtérülést eredményezhet. Az influenszermarketing, az aktuális trendek, a különböző platformok, vagy épp a marketingautomatizáció ugyanis csak eszközök - a siker kulcsa az eszközt használó marketingesek szaktudásában, tapasztalatában és startégiai érzékében rejlik.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.