Még 2014-ben fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához a Mohácsi Takarékbank Zrt. és a Kinizsi Bank Zrt.
A Mohácsi Takarékbank Zrt. és a Kinizsi Bank Zrt. részvényesei az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak még 2014-ben, hogy a testület állapítsa meg: a 2013 nyarán elfogadott szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény sértette a tulajdonhoz való jogukat, ezzel kárt okozott a szövetkezetek gazdáinak.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács égisze alatt működő Emberi Jogok Európai Bírósága elfogadhatatlannak minősítette, ezért elutasította a részvényesek takarékszövetkezeti integrációval szemben benyújtott indítványait kedden meghozott ítéletében.
Az ítéletben megállapították, hogy az integráció nem ütközik az Emberi Jogok Európai Egyezményébe.
A bírák véleménye szerint semmi nem utal arra, hogy a felpereseknek, mint a hitelintézetek részvényeseinek jogait célozta, hátrányosan érintette, vagy korlátozta volna a 2013-ban bevezetett szabályozás.
A takarékszövetkezeti integráció elsősorban a hitelintézetek vezető testületeinek jogköreit érintette, és ezzel szemben maguk a hitelintézetek élhettek volna jogorvoslattal, a részvényesek azonban nem, mondta ki a bíróság, amely szerint nem álltak fenn olyan kivételes körülmények sem, mint például magas fokú állami részvétel az integrációs rendszerben, ami megakadályozhatta volna, hogy a bankok a saját nevükben forduljanak bírósághoz. A nemzeti jogrend viszont lehetővé tette, hogy az illetékesek bírósághoz fordulhassanak vitatva a takarékszövetkezeti integrációt célzó törvény határozatait. Mindezek ismeretében a bíróság úgy ítélte meg, hogy a vonatkozó jogszabályok alapján a keresetet elfogadhatatlannak kell nyilvánítani.
A strasbourgi bíróság arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európa Tanács más tagállamai is messzemenő korlátozásokat vezettek be a hitelintézetek működésével kapcsolatban, tekintettel arra, hogy a bankszektor elégtelen szabályozása az egész gazdaság számára komoly kockázatokat rejt.