Vállalkozás hvg.hu 2019. november. 18. 12:16

Parragh László elárulta, mikor és hogyan változhat a kata

A kormány az iparkamarával konzultál a kata változtatásáról, Parragh László szerint ők az ellenőrzések szigorítását javasolják, illetve a nyugdíjalap emelését, hogy a katázók ne csak tört nyugdíjra legyenek jogosultak. Utóbbira leghamarabb 2021 elején kerülhet sor.

2020 második felétől alaposan megváltozik a kisadózó vállalkozások (kata szerint adózók) és a megbízóik élete, a kormány akkorra alakítja ki azt a metodikát, amivel a jelenleginél hatékonyabban lehet megállapítani, hogy munkaviszonyban vagy vállalkozói szerződéssel lehet adott munkakört ellátni. Most még csak a "gondolkodás van" arról, mit lehet csinálni – mondta az Mfor.hu-nak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, akivel a kormány konzultál a kata átalakításáról.

Parragh László szerint azért van szükség a korrekcióra, mert a kata már a versenyképességet rombolja. Arról van szó, hogy miközben a munkaadók egy része a törvénynek megfelelő munkavállalói jogviszonyban foglalkoztatja a dolgozóit, más cégeknél katába kényszerítik az alkalmazottat azokban a munkakörökben, amelyeket pedig a munkajogi szabályok szerint munkavállalóként kellene ellátni. Magyarul csalnak. Ezzel pedig versenyhátrányba hozzák a törvényi előírásoknak megfelelően foglalkoztató cégeket.

Nem akarnak szakmákat kizárni a kata alanyai közül, az nem lenne helyes út – közölte a lap kérdésére a kamarai elnök. Így marad az, hogy az ellenőrzések szigorításával próbálják elejét venni a kata elburjánzásának, s ennek a módszertanát fogják a következő hónapokban kidolgozni.

Parragh szerint az igazán nagy baj a munkaerő-kölcsönzőknél van, ahol szerinte ezres nagyságrendben, visszaélésszerűen veszik igénybe a kata nyújtotta lehetőséget. Szerinte a következő napokban ezzel kapcsolatban fontos bejelentésekre lehet számítani. Ennél jóval kisebb a probléma szerinte a hagyományos szakmákban, mint a fodrász, cipész vagy az újságíró.

Van még egy oka annak, hogy az elnök szerint rendet kell vágni. A kata szerint adózók ugyanis tört nyugdíjra lesznek jogosultak a szabályok miatt, ami azt jelenti, hogy amennyiben nem takarékoskodnak aktív éveik alatt, akkor az életszínvonaluk nagyot fog zuhanni a nyugdíjba vonuláskor. A munkaviszony ráadásul nagyobb védettséget jelent. Ezért nem elég a teljesítés szerződéses feltételeinek ellenőrzése, a nyugdíjalap emeléséről is gondoskodni kell. Erre szolgálna a kata adójának emelése, amire az elnök elmondása alapján leghamarabb 2021 januárjában kerülhet sor.

Korábban nagy port kavart a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének közleménye, amely szerint a kormány előtt van egy terv a kata szerinti adózás szabályainak szigorításáról. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter erről egy Kormányinfón azt mondta, a kormány valóban tárgyalt a kisadózás átalakításáról, de csak annak érdekében változtatnának, hogy kevesebb katást foglalkoztassanak bújtatott munkaviszony keretében. A Pénzügyminisztérium arról adott ki közleményt, hogy drágítani nem akarják a katát, de a visszaélések miatt fokozottabban ellenőriznének.