„Jó napot kívánok, Max AI a nevem és a munkaköröm a kártékony anyagok kiválogatása háztartási hulladékból.”
Akár így is kezdődhetne a Veolia francia óriáscég legújabb reklámkampánya. De a vállalat kicsit szerényebbre veszi, már csak azért is, mert a most hadrendbe állított technikai újítása nem francia. A Max AI robotot ugyanis egy amerikai cég alkotta meg. De a Veolia annyiban úttörő, hogy Európában először ez a vállalat alkalmaz robotot a szemétválogatásban.
Ez egy régi történet: a tudatos hulladékválogatás hozzájárulhat a környezetvédelméhez, de sok ember nem nagyon vacakol a szelektálással. Ezért választotta a Veolia a robotot a kártékony, nem reciklálható hulladék, például a műanyag joghurtos dobozok kiválogatására. Június óta van üzemben Max AI és óránként 3600 hasznos mozdulatot tesz. Ugyanezt a szelektálást a leghatékonyabb emberek csak óránként 2200-szor tudják elvégezni. Tehát a robot emberek munkáját fogja elvenni? A Veolia illetékese szerint kétségtelen, hogy a konkrét hulladékszelektálásban a robotoké a jövő. De az automaták működésbe állításához is egyre több emberi találékonyság és hétköznapi szorgalom kell, ezért összességében, a robotizáció inkább munkahelyteremtő, mint állásvesztő – legalábbis a Veolia illetékese szerint.
Erről perszer még sok vita lesz, de a trend egyértelmű. A Veolián kívül más cégek is óriási pénzeket tesznek a hulladék szelektálás robotizációjába. Hogy mekkora beruházásokról van szó, azt jól érzékeltetik a Veolia és a vele partnerségben működő amerikai cég adatai. 200 profi kutatót és 800 besegítő alkalmazottat mozgósítottak a robot technológia alkalmazása érdekében. A francia állam, a már érvényben lévő törvények szerint a következő évtizedekben radikálisan javítani akarja a hulladékfeldolgozást, és ebben a műfajban a legkorszerűbb technológiák nélkülözhetetlenek lesznek. (via AFP, képünk illusztráció)