Szegeden a szocik szerint jól működik az informatikai rendszer, ami az önkormányzatok „könyvelését” támogatja. Nem is csoda, ha ők szeretik, hiszen éppen a város saját cége fejlesztette ki. Két éve még szinte minden önkormányzat tiltakozott ellene.
„Az új elszámolási rendszer, az ASP valóban a minimálisra szűkíti az önkormányzatok pénzügyi önállóságát, és lehetővé teszi akár egy fölülről irányított gazdálkodás bevezetését, amelyben a legapróbb beszerzésektől a legbonyolultabb beruházásokig mindent kézben tarthat az állam az informatikai háttér segítségével” – ezt még 2016 tavaszán nyilatkozta a Népszavának Szentgyörgyi József, Halásztelek polgármestere. Nem csak ő, hanem két évvel ezelőtt még a fideszes polgármestereket is a hideg rázta az informatikai támogató rendszer bevezetésének még a hallatára is.
Az önkormányzatok és azok költségvetési szerveinek támogatására a szegedi önkormányzati tulajdonú Ritek Zrt. fejlesztette ki a szofvert, egyébként részleteiben –a hogy Mózes Ervin, a város főjegyzője megerősítette – helyben már működik is. A megyei jogú városban a jövő évtől lesz kötelező a csatlakozás, addigra lényegében már az összes településnek csatlakoznia kell az egységes rendszerhez.
Bár nem kellett megszavaztatni a szoftver januári beüzemelését, hiszen törvény írja elő a csatlakozást, mégis a közgyűlés elé vitték. A kétharmados többségű baloldaliak és az ellenzék is, az egyetlen jobbikos képviselő tartózkodása mellett, mind megszavazták. Egyetlen szóval sem mondta senki, hogy problémás volna az egységes rendszer bevezetése, ahogy két éve sorra felháborodtak a polgármesterek és önkormányzati szövetségek is. A szoftvert több lépcsőben vezették be az önkormányzatoknál, a jövő évtől az utolsók is „bekapcsolják” a szoftvert.
A legjobban a kicsiknek gyűlt meg a baja a rendszerrel, amely nem enged hibát véteni, s gyakorlatilag kikényszeríti az államháztartási szabályok betartását, különben akár le is állhat a rendszer. A szoftvert Csanádpalotán sem igazán tudták használni, szakemberük sem volt hozzá, így ott odáig fajult a helyzet, hogy csődbe lavírozták a várost.
Az informatikai „könyvelő rendszer” bevezetése azzal is jár Szegeden, de másutt is, hogy az új, jóval szigorúbb adatvédelmi jogszabályoknak (GDPR) is meg kell felelni. Ennek megfelelően a szegedi önkormányzatnak a hármas és négyes védelmi szintnek megfelelő rendszert kell kiépíteni. Így aztán januártól nem lehet csak egyszerűen besétálni a szegedi városházára, még a nyilvános ülésekre sem, azokra előre regisztrálni kell majd, és csak a karzatról követhetik az ülést a regisztrált vendégek is. vagy bárki nézheti a helyi tévén a közvetítést.