Vállalkozás hvg.hu 2016. november. 21. 11:24

Kivel fizetteti meg a kormány a minimálbér emelését?

Nagy dobásnak mutatja a kormányzat a tervezett minimálbér emelését, ám érdemes megvizsgálni, hogy miként lehet végrehajtani az emelést és ki(k) jár(nak) vele jól vagy rosszul.

A kormányzat terve szerint jövőre a minimálbéren bejelentettek havonta több mint 11 ezer, a garantált bérminimumot kapók 21,4 ezer forinttal kaphatnak többet a jelenleginél. Hurrá, hurrá, de vajon a megnövekedett bérek közterhei mennyire vágják haza a – főleg kisebb – vállalkozásokat? Az az én pénzem.hu lakossági pénzügyi portál szerint sok vállalkozás bele is rokkanhat a béremelésbe.

Bár még nincs megállapodás a minimálbér és a bérminimum emelésének mértékéről, a kormány nagyon elszántnak tűnik a 15, illetve 25 százalékos minimálbér-emelés átverésében. Álláspontjuk szerint a béremelés forrását biztosítja a társasági adó 9 százalékra csökkentése

Ez az adócsökkentés a nagy, félmilliárd forint feletti adóalappal rendelkező cégek számára valóban látványos, hiszen nekik a 19 százalék csökken kilencre, a kisebb cégek azonban észre sem veszik. Sok vállalkozást hozhat lehetetlen helyzetbe, hogy a minimálbéresek és a garantált bérminimumban részesülők után az ideinél jóval több pénzt kell kifizetniük. A legsarkosabb következmény, hogy a cég egyszerűen lehúzza a rolót. Munkavállalói így a remélt magasabb bér helyett semmit sem kapnak.

Az alkalmazkodás jegyében a vállalkozások még jobban a feketefoglalkoztatás felé fordulhatnak (de arányosan csökkenthetik a zsebbe dugott bérkiegészítést is), növelhetik a részmunkaidősök arányát, megvághatják a cafeteria, a jutalom, illetve a prémium nagyságát. Játéktér lehet még, hogy ki kap minimálbért, és ki részesül a garantált bérminimumban. A garantált bérminimum alkalmazását ugyanis nem a dolgozó iskolai végzettsége határozza meg, hanem a munkakör által megkívánt szakképzettség. Ezzel pedig eddig is trükköztek a vállalkozások.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.