A startup ágazat támogatása kiemelten járulhatott volna hozzá a gazdasági növekedéshez, de azzal, hogy nem kerültek bele a 2015-ös adócsomagba az ágazatot segítő kedvezmények, Kádas Péter, a Budapest HUB munkacsoport tagja szerint ez a hajó elúszott.
Bő egy éve született meg a Runaway Budapest 2.0.2.0 című kiadvány, amelyben az állami és piaci szereplőkből álló Budapest HUB munkacsoport összeszedte javaslatait, amivel a fővárost 2020-ra a régió vezető startup központjává irányozták elő. A Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős akkori államtitkára, Cséfalvay Zoltán az adó- és adminisztrációs terhek könnyítése mellett annak a lehetőségét is felvetette, hogy az alkalmazottak utáni tb-járulék fizetése alól is felmentést kapjanak a startupok. Az elmúlt évben több olyan kezdeményezés is indult, amely kiemelte a fővárost a vetélytársak közül, például a Startup Tavasz, melynek ötlete illeszkedett a koncepcióba, amely régiós centrummá tenné a fővárost az induló vállalkozások számára. Azonban Cséfalvay távozásával és az ágazatot segítő kedvezmények adócsomagból való kihagyásával, gellert kapott a kezdeményezés.
"Cséfalvaynak elvitathatatlan érdeme, hogy egy asztalhoz ültette azt a néhány tucat szakembert, aki érti a startup vállalkozások speciális igényeit, esetleg helyenként még az ezzel az iparággal szorosan összefüggő kockázati tőkét is. Távozásával nem maradt senki, aki ezt a lehetőséget felkarolta volna, talán még olyan sem, aki venné a fáradtságot, hogy beletanuljon a startup logikába - ugyanis bármilyen meglepő, az innováció az nem egyenlő startup. Mivel ehhez a speciális területhez ma senki nem ért igazán a kormányzaton belül, nem meglepő, hogy periféria szorult az egész kezdeményezés.” – mondja Kádas, aki az egyeztetések során a vállalkozói szféra egyik vezető képviselője volt.
„A vállalkozóbarát környezet megteremtése lehetőség egy országnak, nem pedig kötelezettség. Ezen belül a startup ökoszisztéma támogatása egy kiemelt, nem túl sokáig aktuális esély volt, mely kiemelten járulhatott volna hozzá a gazdasági növekedéshez. Magyarország láthatóan nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel. A reményt tényleg megcsillantotta a kormány egy pillanatra Cséfalvay személyében, de aztán győzött a jó öreg magyar kiszámíthatatlanság. Kár érte, de ez van, menni kell tovább. A jó hír azonban, hogy vannak országok, ahol előrelátó stratégiákkal támogatják a startupokat, így van hova menni vállalkozásokat építeni, munkahelyeket és értéket teremteni akár az EU-n belül, akár a tengerentúlon." – teszi hozzá a kiábrándult sorozatvállalkozó.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!