K&H: javulnak a vállalkozások kilátásai
Úgy tűnik, pozitív fordulat következett be a kis és közepes vállalkozások várakozásainak megítélésében. Az elmúlt egy év folyamatos csökkenése után ugyanis ismét javuló képet mutat a visebb cégek következő egy esztendőre vonatkozó várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index. Igaz, a mutató még így is negatív tartományban áll, -12 ponton, ám 8 pontos növekedést jelez. Az idei félév végén a mutatóban regisztrált emelkedő tendencia mögött a közterhek, valamint a vállalati hitelkamatok változására vonatkozó negatív kilátások mérséklődése áll, emellett a vállalkozások bizakodóbbak lettek a vevői és szállítói kapcsolatok kilátásait illetően is; azokban további javulást várnak.
A jelenlegi 6 százalékos alapkamat-szint mellett a vállalkozások átlagosan legfeljebb 1 százalékos kamatemelést várnak a vállalati hitelek esetében, ami gyakorlatilag a jelenlegi piaci kamatszintek változatlanul tartását feltételezi – elemezte az eredményeket Németh László, a K&H kkv marketing főosztályának vezetője. Hozzátéve, hogy emellett a közterhek növekedésére vonatkozó pesszimista várakozások is mérséklődtek, és immár azok a vállalkozások vannak túlsúlyban (53 százalék), amelyek nem számítanak további közteher növekedésre. Miközben az elmúlt negyedévhez képest 10 százalékponttal csökkent az emelkedést prognosztizáló vállalkozások aránya, ami jelenleg 38 százalékot tesz ki. A gazdaságpolitika megítélése ugyanakkor 5 pontot csökkenve -17 pontos értékre romlott, folytatva az elmúlt két negyedévben tapasztalható trendet.
A legutóbbi felmérés során a vállalkozások a vevői kapcsolatokat, illetve az uniós pályázati lehetőségeket értékelték a legpozitívabban. A kkv-k gazdasági helyzetét leginkább meghatározó vevői kapcsolatok optimista megítélése főként annak köszönhető, hogy az elmúlt negyedévhez képest átlagosan 2 nappal csökkent a vevői kifizetések határideje, amely jelenleg 32 nap, emellett a megkérdezett cégvezetők további 2 napos rövidüléssel számolnak. Eközben a beszállítókkal kapcsolatos elvárások fontossági sorrendje lényegében változatlan maradt, továbbra is a minőség, az ár és a szállítási határidő a legfontosabb szempont a partneri kapcsolatok értékelése során.
Habár az uniós pályázatok megítélése továbbra is pozitív, ez főként az egy cégre jutó benyújtott pályázatok arányának emelkedése miatt van, mivel a pályázati források elérhetőségét a cégvezetők 40 százaléka továbbra is nehéznek tartja.
A K&H és a GfK már hetedik éve készíti el rendszeresen a mikro-, kis- és középvállalkozások körében végzett K&H kkv bizalmi index kutatást. A felmérés célja a magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaságok következő egy évre vonatkozó várakozásainak megismerése. A vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők alapján 10 részindexből számítják a teljes kkv bizalmi index értékét. Az adatfelvételt negyedévente, 700 vállalkozás vezetőjének megkérdezésével végzik. A legutóbbi adatfelvétel időpontja 2011. június 7. és 17. közé esett.