Új munkavédelmi szabályok: mekkora bírság jár a mulasztóknak?
Hiába a sok tűzveszélyes raktár és a gyakori tűzesetek, a legtöbb vállalatnál nem írják elő az egyébként kötelező tűzvédelmi szakvizsgát. Novembertől azonban szigorodtak a szabályok és a büntetés is.
A novembertől hatályos rendelet több lényeges változást tartalmaz, a legfontosabb, ami a leginkább érinti a cégeket, hogy már a gázüzemű targoncák vezetőinek is kötelező a tűzvédelmi szakvizsga.
Gázüzemű targoncák nagyon sok cégnél üzemelnek, ezért itt a targoncavezetőket el kell küldeni egy tűzvédelmi szakvizsga tanfolyamra, ami általában egy-két napos képzés, amelyet nemcsak a targoncavezetőnek, hanem annak is el kell végeznie, aki a munkáját közvetlenül irányítja. Tehát minden vállalkozástól legalább két főnek kell szakvizsgára rendelkeznie (egy vezetőnek és egy gépkezelőnek), kivéve, ha az ügyvezető vezeti a targoncát is, (ekkor neki nincs felettese) de ez a legkisebbeket kivéve nem jellemző.
A szakvizsgára kötelezettek körét is bővítették
Az "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari és szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzők.
A tárolásra maradt tehát a 300 kg-os határ, de a felhasználásnál ez 100 kg-ra csökkent. Ahol egyébként a tűz- és robbanásveszélyes anyagok tárolása miatt korábban is kellett tűzvédelmi szakvizsga, ott sem könnyebbülhet meg a vezető, mert a targonca palackcseréje egy másik tűzveszélyes tevékenységnek számít, arra is kell külön szakvizsga.
A rendeletbe összeférhetetlenségi szabályok is kerültek. Ezek közül a munkáltatókat leginkább érinti, hogy
a szakvizsgabizottság tagja, elnöke nem működhet közre közeli hozzátartozójának, valamint az ugyanannál a munkáltatónál alkalmazásban álló szakvizsgázónak a szakvizsgáztatásában, továbbá egyéb olyan esetekben, ahol az elfogulatlan szakvizsgáztatás tőle nem várható el.
Ezek szerint azoknál a nagyobb cégeknél, ahol eddig a saját, főállású tűzvédelmi szervezetük szervezte a szakvizsgát, és vizsgabizottsági tagként saját munkavállalók vettek részt benne, ezután ezt már nem tehetik meg. Változik majd a szakvizsga törzsanyaga is, egyelőre nem tudni, milyen irányban. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a rendelet hatálybalépését követő 45 napon belül (legkésőbb december 21-ig) fogja közzétenni az új követelményeket, addig a régi rend szerint lehet szakvizsgázni.
Nem érdemes megpróbálni kibújni a tűzvédelmi szakvizsga kötelezettsége alól, mert ha az ehhez kötött tevékenységet szakvizsga nélkül végzik, a tűzvédelmi bírság összege az érvényes minimálbér dolgozónként (116/1996 Korm. rendelet). Ha sem a targoncásnak, sem a vezetőjének nincs szakvizsgája, akkor a bírság 143 000 forint.
Kling Péter
munkavédelmi szakmérnök
tűzvédelmi előadó
www.tuzvedelmiszakvizsga.hu