2009. június. 05. 11:24 Utolsó frissítés: 2009. június. 05. 11:49 Vállalkozás

Bevételek elszámolása: mi változik?

Egy nemzetközi szakmai vitaanyag szerint rövidesen új, egységes számviteli standardok vonatkoznának a társaságok bevételeinek elszámolására. Amennyiben a hazai jogalkotás ebben is igyekszik majd igazodni az általános nemzetközi gyakorlathoz, néhány speciális területen, például az építőiparban működő hazai cégeknek is komoly számviteli változásokra kell felkészülniük 2011-től.

A Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) és az Egyesült Államok Pénzügyi Számviteli Standardok Testülete (FASB) 2008 decemberében közös vitaanyagban tett javaslatot a társaságok bevételeinek elszámolására vonatkozó egységes gyakorlatra, amely standard a következő években teljesen leválthatja a bevételek elszámolására, illetve a beruházási szerződésekre vonatkozó jelenlegi, nemzetközi számviteli standardokat - mondta  Binder Szilvia, a Deloitte számviteli tanácsadás üzletágának vezetője.

Az egységesnek szánt jövőbeni standard nagyban hasonlít a jelenlegi gyakorlathoz, így az ipari, kereskedelmi szektorban működő vállalkozások számára nem fog alapvető változást hozni, azonban néhány speciális területen működő társaságnak, köztük például az építési beruházásokra szakosodott cégeknek mégis jelentős változásokra kell készülniük a bevételeik elszámolása kapcsán.

A javaslatban szereplő legjelentősebb változás szerint a bevételek elszámolására a jövőben csak akkor kerülhetne sor, amikor a vevő kontrolt szerez az eszköz felett, pl. beruházási projektek esetében a szerződés tárgyát képező épület, berendezés vagy más esetben az egyéb kapcsolt áruk felett. Ez a gyakorlat különösen azon társaságok számára jelenthet változást, amelyek jelenlegi beruházási szerződéseik elszámolásában a készültségi fok szerinti elszámolást alkalmazzák, vagyis a beruházási szerződéshez kapcsolódó bevételeiket és költségeiket a szerződéses tevékenység készültségi fokának megfelelően számolják el a bevételek és ráfordítások között. A módosítási javaslat értelmében ugyanakkor amennyiben a megrendelő (vevő) a beruházás időszaka alatt nem szerez ellenőrzési jogot a beruházás tárgya felett, a bevétel csak az eszköz átadását, vagyis a beruházás megvalósulását követően lenne elszámolható, és nem az építés, kivitelezés folyamata alatt.

További fontos elemként jelenik meg  a vitaanyagban, hogy amennyiben egy szerződés több teljesítési kötelezettséget (pl. áruértékesítés, szerviz, jótállás) tartalmaz, akkor ezeket az elemeket szét kell választani és ezen kötelezettségekhez tartozó bevételeket csak a teljesítést követően, különböző időpontokban lehet elszámolni. Jelenleg inkább az a gyakorlat, hogy a társaságok céltartalékot képeznek pl. a vállalt jótállási, szavatossági kötelezettségeik várható költségeire. Amennyiben a szerződés több teljesítési kötelezettséget tartalmaz, az ügylet árát allokálni szükséges a szerződés keretében értékesített árukhoz, szolgáltatásokhoz, amely sok esetben majd becslési eljárások alkalmazását igényli.

A nemzetközi standardok változása jelenleg mindenekelőtt a Magyarországon működő, külföldi anyavállalatokkal rendelkező cégeket, illetve működésük során nagyobb transzparenciára törekvő, és ennek megfelelően IFRS (nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok) szerinti beszámolót készítő társaságokat érinti.  Amennyiben viszont a hazai szabályalkotók a jövőben e konkrét szabályozási kérdésben is az IFRS szerinti gyakorlat irányába kívánnak elmozdulni, az a cégek sokkal szélesebb körét érinti majd. A bevétel elszámolására vonatkozó vitaanyaggal kapcsolatban 2009. június 19-ig lehet észrevételeket tenni, ezt követően a nyilvános tervezet 2010 első felében, míg az új bevétel elszámolási standard megjelenése 2011 első felére várható.

Azért, hogy a fenti tételek számviteli kezelésekor a cégek helyesen járjanak el, a vállalkozásoknak célszerű nemcsak megismerkedniük a várható változásokkal, hanem meg is vizsgálniuk az ezzel összefüggő új feladataikat, esetleges kockázataikat. A tervezett módosítás ugyan alapvetően a bevétel elszámolásra vonatkozó szabályok egyszerűsítését és egységesítését szolgálja, az új gyakorlat bevezetése rövid távon mégis nagyobb odafigyelést igényel majd a cégektől. Kiemelten igaz ez olyan ingatlan-, vagy egyéb építési beruházásoknál – köztük nagy közlekedési projekteknél – ahol éveken át húzódó, úgynevezett hosszú átfutású kivitelezésről lehet beszélni. Az ilyen nemrég indult, vagy a közeljövőben induló, több éves projekteknél mindenképpen célszerű számolni azzal, hogy a bevételek elszámolására vonatkozó szabályok még jóval a projekt befejezése előtt megváltozhatnak – mondta Binder Szilvia.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.