2008. május. 29. 17:18 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 29. 16:52 Vállalkozás

Gyerekmunka, törvényes szerződés nélküli foglalkoztatás

Kirívóan súlyos munkaügyi szabálytalanságokat lepleztek le az OMMF munkaügyi felügyelői az elmúlt néhány napban.

Az OMMF Nyugat-dunántúli Munkaügyi Felügyelősége egy Máriakálnok térségében tartott ellenőrzésén 31, munkaszerződés és APEH bejelentés nélkül foglalkoztatott munkavállalót talált, közülük 22 fő kitöltetlen munkavállalói könyvvel dolgozott. A gombaszedést-és válogatást végző feketemunkások mellett két 14 éves gyermeket is foglalkoztatott a munkáltató. Ez jogellenes gyermekmunkának számít, így a Felügyelőség jelzéssel fog élni az illetékes gyámhatóság felé.

Szintén kitöltetlen AM könyvvel dolgozott az a 79 munkavállaló, akikre az OMMF Észak-alföldi Munkaügyi Felügyelőség egyik tervezett ellenőrzésén találtak rá a felügyelők Debrecen térségében, fóliasátorban végzett mezőgazdasági segédmunka közben. A feketén foglalkoztatott, közel 80 fő mellett 3 munkavállaló szabályosan kitöltött, érvényes AM könyvvel dolgozott. Közülük csak a szabályosan foglalkoztatott alkalmi munkavállalók jogosultak baleseti egészségügyi szolgáltatásra, baleseti táppénzre és a ledolgozott napjaik beleszámítanak a szolgálati idejükbe.

Az illegálisan foglalkoztatott munkavállalók igen kiszolgáltatott helyzetben vannak a munkájukkal kapcsolatos jogorvoslat szempontjából is. A munkavállaló ugyanis bármely munkaviszonyból származó igényét hatóság vagy bíróság előtt csak akkor tudja érvényesíteni, amennyiben rendelkezik olyan dokumentumokkal, például a munkáltató által is aláírt munkaszerződéssel vagy szabályosan kitöltött AM könyvvel, amelyek bizonyítják akár a félnapos munkavégzését is.

A feketemunka feltárása változatlanul az egyik legtöbb erőforrást lekötő feladata a főfelügyelőségnek. Meghatározó részben a feketefoglalkoztatás, és más súlyos munkaügyi jogsértések szankcionálására, az OMMF valamivel több, mint 1,8 milliárd forintnyi bírságot rótt ki az idei évben.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.