Mi lesz az állásbörzékkel?
A munkaerő-piaci ingadozások mellett a válság is leszűkítette a pályakezdők álláskeresési lehetőségeit, arról nem is beszélve, hogy már az állásbörzék sem a régi fényükben tündökölnek. Az ELTE például nemrég jelentette be, hogy érdeklődés hiányában elmarad rendezvénye, de az ország két legpatinásabb felsőoktatási intézményénél, a BME-nél és a Corvinus Egyetemnél is 25-30 százalékkal kevesebb vállalat jelezte kiállítási szándékát.
Jelenleg minden ötödik pályakezdő munkanélküli, s a válság beköszöntével várhatóan csak még rosszabb lesz ez az arány. Jól jelzik ezt az állásbörzék is, amelyeken rendre csökken a kiállítói kedv. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem például nemrégiben jelentette be, hogy érdeklődés hiányában elmarad rendezvénye, és a Budapesti Műszaki Egyetem sem bővelkedik sok kiállítóban. "Jelenleg a tavaszi Műegyetemi Állásbörze kiállítóinak száma közel 130, de a cégek jelentkezése még nem zárult le. A kiállítók száma 2008 tavaszán közel 220 volt, ősszel pedig meghaladta a 165-öt. A gazdasági válság minden ágazatot érint, így ez tükröződik az állásbörze iránti érdeklődésen is" - mondta Ignácz Szilvia, a BME Diákközpont Karrier Iroda tanácsadója, aki nem tart attól, hogy lehetőség hiányában külföldre "menekülnének" a fiatalok, hiszen a válság nem csak Magyarországot érinti. A cégek egy része ettől függetlenül jelenleg is rendelkezik nyitott pozíciókkal és várja a friss diplomásokat - tette hozzá. Ha munkaerőre van szüksége egy vállalatnak, egy pályakezdő alkalmazásával mindenképpen jól jár, a Start-kártya programnak köszönhetően adózási kedvezményekben is részesül. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy egy frissen végzett, tapasztalattal még nem rendelkező munkavállaló hajlandó kevesebb bérért is elvállalni a munkát.
Állsábörze. Fel is út, le is út © Stiller Ákos |
"Jelenleg 25-30 százalékkal kevesebb vállalat jelezte kiállítási szándékát, de még hátra van egy hónap, így ez az arány még változhat" - bizakodott Andrási Mónika, a Corvinus Karrier Irodájának igazgatója, hozzátéve, főként a munkaerő-közvetítők és a termelő vállalatok távollétével számolhatnak a pályakezdők. Az elkövetkező egy évben előreláthatólag tovább tart az álláskeresési időszak, és nem csupán a válság miatt, hanem mert idén mennek szakmai gyakorlatra az első bolognaisok, akik "olcsóságukkal" versenytársat jelenthetnek az ötéves képzést elvégzők számára - magyarázta az igazgató. Szerinte a válság majd felébreszti a pályakezdőket: nemcsak előbb kell munkát keresniük, hanem jobban fel kell készülniük a munkaerőpiac sajátosságaiból, álláskeresési ismeretekből, és vélhetőleg jobban megbecsülik a 15 hetes kötelező szakmai gyakorlatot is. Elvégre ha valaki gyakornoki időszak alatt csal, annak számolnia kell a következményekkel a munkaerőpiacon - véli Andrási Mónika.
Tartalmi partnerünk a HR Portál. A cikk teljes szövegéért kattintson ide.