Fél órával a meghirdetett antifa tüntetés előtt több volt a rendőr, mint a civil a Széll Kálmán téren. A felvonulók szoros hatósági kísérettel jutottak föl a budai Várba.
Fél órával a szombat délutáni anitfa tüntetés kezdete előtt még nem sokan gyülekeztek a Széll Kálmán téren, ellenben a rendőrök már elfoglalták a helyüket, ők rengetegen vonultak fel, és érkeztek a helyszínre kutyás rendőrök is – jelentette a helyszínről tudósítónk.
„Én ennyi rendőrt életemben nem láttam, itt van összes rendőr, aki Magyarországon szolgál” – mondta egy erre sétáló járókelő.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára korábban azt mondta, a kitörés napjára – pontosabban a szélsőjobbos felvonulók ellen tiltakozó antifasiszták tüntetésére – nagy erőkkel készülnek. Szombaton több száz rendőr özönli el Budapest utcáit, hogy a titkosszolgálatokkal együttműködve, kutyás járőrök, drónok és speciális, élő közvetítést biztosító kamerákkal felszerelt autók bevetésével megvédje a szélsőjobbos és neonáci felvonulás résztvevőit az antifasiszta embervadászoktól.

Az antifák menete még 4 óra előtt megérkezett a budai Várba, a Bécsi kapu térre. A pár száz főből álló tömeg szélén sétálók transzparenseket kifeszítve vonultak végig. A Bécsi kapu téren rövid megállásra került sor, és egy beszéd is elhangzott a transzparensek mögött, majd a Fortuna és a Táncsics Mihály utcán keresztül ide tért vissza a menet.

A magyarok mellett sok külföldi demonstráló is részt vett a rendezvényen, többen érkeztek a német szélsőjobboldai párt, az AfD elleni plakátokkal és német nyelvű transzparensekkel. A tömegnek szóló üzenetek magyarul és angolul is elhangzanak. Visszatérő skandálás volt a „Budapest antifa” és a „nemzetközi szolidaritást”.

Kik is valójában azok az antifák, akiknek kisebb csoportjai a 2023-as kitörés napján neonácinak vélt embereket támadtak meg? Honnan ered ez a decentralizált mozgalom, és mik a törekvései? Valóban olyan militánsak-e az antifák, mint amilyennek széles körben gondolják őket? Erről alábbi cikkünkben írtunk részletesen.
Gyűlnek a szélsőjobbosok is
A rendőrség hermetikusan lezárta a Kapisztrán teret, ezzel meggátolva a kitörés napjára érkező szélsőjobboldaliak és az antifasiszta tüntetők találkozását. A hitlerista csapatok 1945-ös kitöréséről megemlékező túra résztvevői a Hadtörténeti Múzeum épülete előtt, a Tóth Árpád sétányon gyülekeznek.
Közülük sokan érkeztek terepszínű ruhában, és viselnek különböző kitűzőket és felvarrókat, esetleg az arcuk egy részét eltakaró kendőt. Németországból is érkeztek sokan, valaki SS-egyenruhában, van, aki horogkeresztes kabátban vagy sapkában vág neki a túrának.